Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.2. 2018 08:06
Podezření kriminalistů

Tvrdil, že má Zeman rakovinu. Policie ho vyšetřuje kvůli pomluvě

Svatopluk Bártík k Zemanovi
Zdroj: Profimedia
Bartík (vlevo) tvrdil, že má prezident Zeman rakovinu

Policisté podezírají z pomluvy brněnského politika Svatopluka Bartíka, informovaly Lidové noviny. Loni v listopadu veřejně prohlásil, že má prezident Miloš Zeman rakovinu. Hrad okamžitě všechny spekulace vyvrátil a na Bartíka podal trestní oznámení. Politika teď vyšetřuje kriminálka.

"Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana. Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnozu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3 - 7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení," napsal politik z hnutí Žít Brno na facebook.

 

Informace vyvolala bouřlivou diskuzi veřejnosti a zároveň prudkou reakci Hradu. Mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček okamžitě popřel, že by Zeman trpěl vážnou nemocí. "Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na S. Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení," reagoval Ovčáček na twitteru.

 

Prezidentovi právníci opravdu podali trestní oznámení, které pak odpovědný státní zástupce předal do rukou policie. "Ve věci byly policejním orgánem zahájeny úkony trestního řízení," potvrdil Lidovým novinám Ivo Hahn, náměstek Městského státního zastupitelství v Brně.

 

 

Policie teď Bartíka vyšetřuje jako podezřelého z pomluvy. Tou se rozumí jakýkoliv veřejný výrok, který by mohl poškodit vážnost osoby ve společnosti, narušit jeho rodinné vztahy nebo ho jinak poškodit. Kriminalisté teď sbírají důkazy - pokud budou dostatečné, brněnského politika obviní.

 

Právníci zároveň podali žalobu na ochranu osobnosti, Zeman požaduje kompenzaci pět milionů korun. V tomto případě musí naopak Bartík prokázat, že informace o prezidentově stavu byly pravdivé. To bude zřejmě složité vzhledem k tomu, že Hrad dlouhodobě odmítá zveřejnit Zemanovu zdravotní dokumentaci.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

epa TN.cz
Reklama