Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 10. 2016
komentář prezidenta

Zeman o volbách: Propad ČSSD je celostátní problém, nikoli krajský

Miloš Zeman s cigaretou
Zdroj: Profimedia

Za propad ČSSD v krajských volbách nemůže špatná práce regionálních vlád, důvod musí být spíše na celostátní úrovni, míní prezident Miloš Zeman. V rozhovoru pro Blesk.cz dnes podotkl, že v minulosti v regionálních volbách vítězily strany parlamentní opozice. ANO vyhrálo jako opozice ve vládní koalici, uvedl a poblahopřál hnutí ANO a jejímu předsedovi Andreji Babišovi k vítězství.

Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, ČSSD obhájila první místo jen ve dvou. Nezopakovala sedm triumfů. Zeman poznamenal, že při koaličních vyjednáváních se často spojí druhý a třetí v pořadí proti prvnímu. Soudí proto, že ANO bude mít méně než devět hejtmanů, většina to ale bude.

 

Hnutí ministra financí Andreje Babiše má podle Zemana poměrně velký koaliční potenciál. Prezident si dovede představit koalice ANO s KSČM, ČSSD i ODS, jen s TOP 09 nikoli.

 

 

Výsledky krajských voleb mohou být předzvěstí výsledku voleb sněmovních, soudí prezident. Složení současné vládní koalice podle něho neovlivní. Do parlamentních voleb zbývá zhruba rok a rozbíjet v takovém případě koalici se nevyplatí, řekl Miloš Zeman.

 

Připomněl, že sám apeloval na setrvání ANO ve vládě i při nedávné krizi kolem reorganizace celostátních policejních útvarů.
 

tn.cz / ČTK