Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 1. 2016
novely zákonů

Zeman podepsal zákony, které se týkají nás všech. Tohle bude jinak!

Čištění sněhu, povodně, reflexní pásek
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Změn bude letos hned několik

Několik nových zákonů podepsal během dneška prezident Miloš Zeman a dotknou se skutečně všech. Změny se budou týkat nejen řidičů a chodců, ale třeba i vojáků. Nový bude také systém výkupu zemědělské a lesnické půdy pro stavbu dálnic.

Prvním balíčkem novinek, které dnes Miloš Zeman schválil, jsou změny týkající se motoristů a chodců. Mají zajistit především vyšší bezpečnost na silnicích. Novela, která upravuje rovněž pravidla dopravně psychologického vyšetření, začne platit ještě letos během února.

 

Čištění auta

Novela ukládá motoristům povinnost čistit jejich vozidla od ledu a sněhu, pokud jim brání ve výhledu nebo by mohly ohrozit bezpečnost ostatních účastníků provozu. Umožní rovněž policii zadržet malý technický průkaz majitelům automobilů, na nichž zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu.

 

Zákon také umožní odebrat na půl roku řidičský průkaz těm, kdo by přejížděli železniční přejezd v době signalizace příjezdu vlaku. Pokuta za takový přečin se zatím nezvýšila, do budoucna se ale zvažuje její navýšení z 5000 korun na pětinásobek.

 

Reflexní prvky

K povinnosti reflexních prvků pro chodce, tedy vest nebo jen pásků na rukáv, ministr dopravy Dan Ťok uvedl, že za její porušení bude hrozit až dvoutisícová pokuta. Ministr ale také uvedl, že ministerstvo má dohodu s policií, aby spíše reflexní pásky lidem zatím rozdávala.

 

 

Omezení vozítek segway

Obce budou mít právo na základě související vyhlášky zakázat na vymezených místech provoz vozítek segway buď dopravní značkou, nebo svým nařízením. Novela také stanoví, že lidé na těchto vozítkách budou moci jezdit "nejvýše rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze".

 

Segway - zákaz vjezdu - 3
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml Segwaye budou mít na některých místech zákaz vjezdu

 

Druhá novela se týká nasazování vojáků při živelních katastrofách, to by nově mělo být daleko pružnější. Nový zákon o ozbrojených silách začne platit během července.

 

Speciální útvary

Armáda bude moci nově vyčlenit na záchranné práce třeba při záplavách útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením. Nahradily by nevelké specializované oddíly, které budou zrušeny. Tyto oddíly čítají celkem jen 200 vojáků a podle ministerstva nemají ani potřebné vybavení.

 

Velitelé obranných sil

Novela rovněž zakazuje pořádání politických shromáždění a volebních kampaní ve vojenských objektech a při činnostech ozbrojených sil i mimo ně. Předloha dále výslovně uzákoňuje pravomoc náčelníka generálního štábu velet armádě. Vrchním velitelem ozbrojených sil však nadále zůstane hlava státu.

 

Rizikový příspěvek

Další změnou je i přiznání rizikového příspěvku civilním zaměstnancům, kteří jsou vysláni na zahraniční operace, a to ve výši 700 až 3500 korun denně podle míry rizika. Ministerstvo obrany to má stát asi 1,2 milionu korun ročně.

Čeští vojáci
Zdroj: Profimedia V zákoně bude i text vojenské přísahy

 

Třetí novela se týká pravidel výkupu pozemků pro stavbu silnic. Nově se zavádí pevné ceny místo maximálních limitů pro výkup pozemků kvůli stavbě dálnic a jiné infrastruktury. Změna pravidel začne platit do tří měsíců.

 

 

Jednotné ceny

Cílem novely je urychlit přípravu dopravních staveb, které brzdí snaha majitelů pozemků domoci se co nejvýhodnější ceny. Nově by pro ně měli podle zastánců novely platit stejné podmínky a stát by měl v porovnání se současným stavem ušetřit.

 

Dosavadní maximální limity cen pro výkup pozemků se mají změnit v pevně stanovené ceny. U jiných než stavebních pozemků, tedy u polí nebo lesů, se sníží koeficient z dosavadních 16 na polovinu. Jejich cena se tedy stanoví tak, že se odhadní cena vynásobí osmi. U stavebních pozemků se má odhadní cena vynásobit koeficientem 1,15 a bude to rovněž pevná cena místo dosavadního maximálního limitu.

Výstavba silnice - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia Stát chce ušetřit na výkupu pozemků pro stavbu silnic


NEPŘEHLÉDNĚTE:

TO NEMYSLÍ VÁŽNĚ! V Německu připravují zákon, který legalizuje incest

Ženu vyhodili z práce. A důvod? Tomu neuvěříte!

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

28.1. | 19:40 roko-lanek
9
Mame nejlepšiho prezidenta a tatička Miloše Zemana od roku 1900.Ožrala a ...
28.1. | 18:45 pichav
-22
JEN JESTLI BYL STRIZLIV !!! MYSLÍM ZE NA 99,99% NE !!! NEMA ANI PALEC Z NASEHO ...
29.1. | 11:18 suffa
1
Náhlasit nevhodný komentář
Bimbi20: Tvůj nick už o ledasčem vypovídá. Asi se řídíš podle hesla: podle sebe soudím tebe, co, blbko?
29.1. | 10:00 satanastatanas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ja tenhle roblem resil tak-pokud to bylo mozne -ze sem parkrat provedl prudkou zatacku a vetsinou led i snih z plachty nebo strechy navesu spadnul..Jo ridic, ten tvrdej chleba ma...
29.1. | 09:57 satanastatanas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Horsi nez snih na prohnute plachte je zmrzla voda ktera se tam utvori..Nekdy lze odstranit zevnitr navesu, prkno ze sajten do ruky a plachtu zespoda tak dlouho zvedat az vse spadne..Horsi je to u mrazaku, pevnych nastavebach kde toto provest nelze..Tam nezbyde nez na strechu vylezt..
29.1. | 09:13 reypal
2
Náhlasit nevhodný komentář
roko-lanek 19,40 // čím častěji napíšete tuhle hlášku,tím časteji přesvědčujete ostatní,jaký jste trotl.
29.1. | 08:47 reypal
1
Náhlasit nevhodný komentář
overal.// plocha střechy návěsu je cca 42 m2.A když vám z toho něco spadne na auto,tak nemáte ani možnost si poznamenat číslo.Řešení? Jo,portál s kartáčem u každé odstavné plochy.A zaplať.
29.1. | 08:39 reypal
2
Náhlasit nevhodný komentář
overal //souhlasím s názorem,že očistit střechu návěsu je kaskaderský kousek.A především jde při této činnosti přímo o krk.Co ale má říkat řidič třeba osobáku,který tu " baldu" sněhu ze střechy návěsu třeba i uleželého přes víkend dostane na kapotu a do okna?A tím neohrozí jedno auto.
29.1. | 00:36 adam12345678901234
0
Náhlasit nevhodný komentář
cipisek671- mně nešlo ani tak o segway. Jená se o relativně novou věc a bude třeba najít nějaké řešení, jako spíš o "přesnou" kvalifikaci, vymyšlenou výkvětem národa v parlamentu. Je to všechno o ohleduplnosti. Nakonec i 5 letý nevychovaný parchant na koloběžce dokáže ublížit.
28.1. | 21:40 tenvzdyspatny
2
Náhlasit nevhodný komentář
Umožní rovněž policii zadržet malý technický průkaz majitelům automobilů, na nichž zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu. -- Nejnebezpečnější závada stejně vždycky sedí za volantem :D
28.1. | 21:16 overal
7
Náhlasit nevhodný komentář
Roko-lanek tebe, poslance a podobné chytráky bych nechal na parkovišti ve výšce čtyř metrů čistit sníh namrzlý na plachty 12 metr dlouhého návěsu. To by jste spadli hned dolů a třeba by se Vám v těch prázdných kebulích rozsvítilo, co jste to vymysleli za pitomost!
28.1. | 19:45 roko-lanek
5
Náhlasit nevhodný komentář
Konečně se z navěsu u kamionu se bude odstranovat led a snih ktery ohrožoval nejenom řidiče ale taky chodce.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple