Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 10. 2017
Výroky o Krymu

Zeman se za výroky o anexi Krymu neomluví. Je to můj názor, řekl

Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman se za svoje výroky o ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym omlouvat nebude. Uvedl to ve čtvrtek v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Podle něj šlo o osobní názor, za který se nikdy neomlouvá.

"Vyžadovat oficiální omluvu by mohla (Ukrajina) tehdy, pokud by nešlo o můj osobní názor, což jsem veřejně sdělil," řekl Zeman. "Mohla by vyžadovat omluvu ode mě. A já bych tuto omluvu jako obvykle odmítl, protože za svoje osobní názory se neomlouvám," dodal.

 

Zeman navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci za anexi Krymu, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu. Ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení označila Zemanovy návrhy za absolutně nepřijatelné. Ukrajinský prezident Petro Porošenko je rozhodně odsoudil a ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman nepřímo označil Zemana za psychicky nemocného člověka.

 

 

Výroky kritizovali i čeští politici, podle nichž jsou v rozporu se zahraniční politikou vlády. Ambasáda USA v Praze na twitteru po Zemanově projevu zveřejnila nápis "Krym je Ukrajina".

 

Prezident dnes v televizi uvedl, že v minulosti již několikrát označil anexi Krymu za protiprávní. "Ale co je podstatné? Krym je v ruském držení a já si nedovedu představit jakoukoli ruskou vládu, která by se vzdala Krymu," doplnil.

 

V úterním projevu i dnes v televizi Zeman také argumentoval tím, že pokus o navrácení Krymu Ukrajině by mohl vyvolat válku, což podle něj řekl v minulosti i bývalý německý prezident Joachim Gauck. Podle serveru Lidovky.cz ale Gauckova kancelář popřela, že by německý exprezident něco takového prohlásil.

 

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček podle serveru tvrdil, že Gauck varoval před evropskou válkou kvůli navrácení Krymu Ukrajině v diskusi během návštěvy Prahy v roce 2014. "V diskusi jsme po společném přezkumu s německým velvyslanectvím v Praze nenašli žádnou pasáž, v níž padl takovýto výrok spolkového prezidenta Gaucka," sdělil serveru vedoucí Gauckovy kanceláře Johannes Sturm.

ČTK/ ham TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.10. | 22:59 Jan Vanicek
10
Odpust boze malomyslnym, nebod nevedi co cini.
13.10. | 00:08 lup3
-5
Naši přátelé z USA krmili tučnejma částkama Hitlera. I v Británii měl dost ...
15.10. | 14:15 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
15.10. | 10:17 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost.
15.10. | 10:17 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jo, DRzko, prez pohadky , bajky si tu ty..Jsi takovej Ezop diskuze...Tak zacni...Pred druhou svetovou....
14.10. | 15:27 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
14.10. | 11:50 overal: A teď tu o Červené Karkulce, ta je taky dobrá
14.10. | 11:50 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Z mekotání ukrajinských banderovských fašistů mě nejvíce pobavila věta,jak Rusové týrají Ukrajince,kteří zůstali na Krymu.Ti byli totiž, tak utýraní,že odmítli nabízené přesídlení na Ukrajinu a hromadně žádali o ruské občanství a ukrajinští vojáci hromadně dezertovali a žádali práci v ruské armádě!
14.10. | 09:16 reypal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Kdepak,šalamoun se neomluví.To byjste chtěli od řiditele zeměkoule moc.Je jediný a nejchytřejší.Blábola.
13.10. | 18:18 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou rados
13.10. | 17:47 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tovis,,Kocabka vyhnal Sovety,,tak blbej muze byt jen malokdo...
13.10. | 17:46 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
NO, Drzko, ted si mi to prostrednictvym "Medii" vysvetlil.. Jak to zpival taky Kryl?? Demokracie rozkveta, jen s kosmetickou vadou, ti, co kradli po leta , ted dvojnasobne kradou...? Museli ste ho kvuli tomu zavrazdit?? Babis aby nejezdil radsi po dalnici u Humpolce ani do Mnichova, ...
13.10. | 16:14 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
13.10. | 15:46 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, v osmašedesátým se zase zpívalo Běž domů Ivane, čeká tě Nataša. Sice to nějakej pátek trvalo, ale Kocábovi se to nakonec povedlo
13.10. | 15:46 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
To máte marné, Drzko, marné. To nikoho nezajímá. Za první války zpívali čeští vojáci ve vlacích na frontu, "" červený šátečku kolem se toč, jedeme na Rusa nevíme proč". Dnes už to mladým vysvětlí vase média