Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 5. 2017
prezident v číně

Zeman srovnal novou Hedvábnou stezku s Marshallovým plánem

Miloš Zeman v Číně
Zdroj: ČTK
Miloš Zeman v Číně

Český prezident Miloš Zeman dnes v Číně označil novou Hedvábnou stezku za nejvíce fascinující projekt v novodobých dějinách. Ambiciózní plán by měl zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou a pomoci vzájemnému obchodu. V projevu na summitu v Pekingu Zeman projekt přirovnal k Marshallovu plánu pomoci poválečné Evropě. Očekávané náklady však podle něj budou dvanáctkrát větší.

Pokud má být tento projekt úspěšný, je podle Zemana nezbytné vyhodnotit možná rizika a nespoléhat se jen na optimistické analýzy. "Musíme dělat vše pro to, abychom se vyhnuli katastrofě, protože jak víte, katastrofy jsou v historii lidstva častým jevem," uvedl Zeman v angličtině.

 

Na novou Hedvábnou stezku se podle něj nelze dívat jen z technického hlediska, ale také jako na možné opravdové přátelství dvou starých civilizací.

 

Česká republika podle Zemana na summitu schválila 22 "poměrně malých" projektů týkajících se nové Hedvábné stezky a dalších 16 se chystá pro česko-čínské investiční fórum v červenci.

 

 

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes při zahájení summitu uvedl, že Peking na projekt vynaloží 124 miliard dolarů (asi tři biliony korun). Vyzval k opuštění starých modelů založených na rivalitě a diplomatických mocenských hrách.

 

Hedvábná stezka by měla zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou a tím zlepšit i vzájemnou obchodní a ekonomickou spolupráci. Pro její realizaci bude nutná rozsáhlá obnova infrastruktury v řadě zemí. Má být rozdělena na dvě části, a to na pozemní a námořní koridor. V rámci projektu budou budovány moderní železniční tratě nebo přístavy.

 

 

Hedvábná stezka má navázat na tradici starověké a středověké Hedvábné stezky, kdy síť cest propojovala východní a střední Asii se Středomořím. Mimo jiné po ní bylo z Číny vyváženo hedvábí. Kritici se však obávají toho, že se Peking rozsáhlými investicemi pokusí koupit vliv v rozvojových zemích.

 

Na summit se sjelo kolem 30 státníků. Zeman je jediným prezidentem z Evropské unie. Některé země EU na setkání vyslaly představitele vlád. Čína bere konferenci velmi vážně. Reklamy a upozornění na akci jsou v pekingských ulicích umístěny doslova na každém sloupu. Na summit se akreditovaly stovky novinářů z celé Číny, organizátoři pro ně nachystali propagační materiály nejen o Hedvábné stezce, ale i třeba o Pekingu nebo čínské komunistické straně.
 

 

 

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.5. | 22:07 truthwillprevail
2
Hedvábná činská stezka straší USA ve snech už dlouho.
14.5. | 08:17 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-6
S Marshallovým plánem nemá tohle nic společného. MP měl pomáhat po válce ...
14.10. | 18:52 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zeman by opět ve správný čas na správné místě a nazval projekt podle pravdy, jak už je jeho zvykem, bez ohledu na to komu se to líbit bude a komu ne!
14.5. | 22:31 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi - Mám docela slušné dokumenty ohledně MP. Je to trochu jinak než si myslíš, nebo to možná jen tak blbě prezentuješ? MP pomohl všem stranám ale ne tolik jak se píše. Hedvábná stezka je snad taky dobrá pro všechny strany, ne jen pro Čínu
14.5. | 22:10 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi - Mám docela slušné dokumenty ohledně MP. Je to trochu jinak než si myslíš, nebo to možná jen tak blbě prezentuješ? MP pomohl všem stranám ale ne tolik jak se píše. Hedvábná stezka je snad taky dobrý pro všechny strany, ne jen pro Čínu.
14.5. | 22:07 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Hedvábná činská stezka straší USA ve snech už dlouho.
14.5. | 10:03 reypal
-1
Náhlasit nevhodný komentář
A kde nic tu nic.Standartní blekotovy plány.
14.5. | 08:17 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-6
Náhlasit nevhodný komentář
S Marshallovým plánem nemá tohle nic společného. MP měl pomáhat po válce zbídačeným zemím v Evropě k obnově ekonomiky. Tohle má pomoci pouze Číně, jejichž banky mají spoustu volných peněz a neví, kde je uplatnit.
14.5. | 07:57 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Dopadne celej projekt, jak ty čínský investice, který ten ulhanej třínohej invalidní intrikánskej krypl avizoval před rokem ? Kolik přinese pracovních míst? Z těch jeho loňskejch velkohubejch slibů investic se splnily 2 (slovy DVĚ) procenta