Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 9. 2017
Slavnostní předávání

Zeman chce vyznamenat 30 lidí. Kdo 28. října na Hrad (ne)přijde?

Zdroj: TV Nova

Kancelář prezidenta začne brzy rozesílat pozvánky na oslavy 28. října. Seznam osobností, které by měly dostat vyznamenání je prý dokončen. Loni státní svátek poznamenala nespokojenost s nevyznamenáním Jiřího Bradyho a řada politiků vůbec nedorazila. I letos mnozí svou účast teprve zvažují.

28. října - den vzniku Československé republiky. Před rokem ale také den, kdy se udělování vyznamenání zvrhlo v projevování sympatií a antipatií prezidentu Zemanovi. Právě teď je doba, kdy se budou posílat pozvánky na tento slavnostní ceremoniál.

 

A oslavy mají být i letos velkolepé. Na recepci po udělování vyznamenání chce kancelář prezidenta pozvat stovky lidí. A z Hradu zní, že by tentokrát ocenili zklidnění emocí. "Já jsem proto založil, a postupně budu jeho prostřednictvím informovat, speciální stránku na Facebooku," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Všichni mají totiž v živé paměti kauzu kolem nevyznamenání Jiřího Bradyho. Minulý rok tak prázdné židle ve Vladislavském sále nechala například opozice. Pro některé její členy se nic nemění, jiní ale o účasti uvažují.

 

"Účast zvážím. Pro mě je mnohem důležitější otázka, zda budeme, nebo nebudeme mít příští rok jiného prezidenta," prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Neplánuji, že v letošním roce přijdu. Pan prezident se uchyluje k tomu, že vyznamenává staré kádry a tím vlastně devalvuje ten státní svátek," nebrala si servítky Miroslava Němcová z ODS.

 

 

Lidovci loni také nedorazili a jak to bude letos, zatím netuší. Podobně jsou na tom i Starostové. Téměř určitě ale na Hrad dorazí třeba sociální demokraté a zřejmě i politici z ANO nebo komunisti. "Uvidíme, jak to bude s ohledem na parlamentní volby," sdělil místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

 

Přesto, že vztahy mezi prezidentem a premiérem jsou teď vyostřené, na oslavy to prý vliv mít nebude. "Bude pozván, jak předseda vlády současný, tak i jeho nástupce," potvrdil Ovčáček. "Předseda vlády se účastnil tohoto slavnostního večera pokaždé a plánuje, že se zúčastní i letos," doplnil mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

Letos Zeman plánuje udělit na třicet vyznamenání. "Prezident Zeman bude tentokrát opatrnější v těch oceňovaných, protože přece jen bude to v době kampaně," myslí si politolog Jan Kubáček. Seznam vyznamenaných už je prý uzavřen. Ocenění by měl dostat zpěvák Jaromír Nohavica nebo rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Lucie Heřmanská/epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.9. | 23:10 jansuk
27
Otázkou je, zda to pro některé, ať už to zvažují či nezvažují, to letos nebyla ...
30.9. | 17:02 Jiri s Podebrad
-11
Českéj národe !!!!!!.Co to máte za šaška ztam na hradě,to myslíte vážně že to ...
21.10. | 16:29 kocourkovamama
1
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně aby se nenadíral vo medaili zase nějakej strejček s tetičkou z prdelákova.
30.9. | 17:02 Jiri s Podebrad
-11
Náhlasit nevhodný komentář
Českéj národe !!!!!!.Co to máte za šaška ztam na hradě,to myslíte vážně že to je váááášš prezident..Když tohleto je prezident,tak potom co jste vy za národ imbecilů..."OMG"
30.9. | 15:19 novus
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jo, Eriko Svarcova,, a stejne "Zpivaj" jen z playbacku...Samej podvod..
30.9. | 14:58 svarcovaerika0123
11
Náhlasit nevhodný komentář
Zemana mám ráda, ale proč vyznamenávat zpěváky, když je to jejich povolání a žádná zásluha? A Němcová je pííča.
30.9. | 11:54 novus
3
Náhlasit nevhodný komentář
Haf, haf,,nojo,,ale prave proto,, tobe se nezda ze prrezit holocous nebo jen emigrovat je na metal od prezidenta prece jen malo?? Tak proc adepty neovesit nejakym titulem, abyse ta saskarna dala zduvodnit? Kazdy rezim si sve hrdiny ale i lotry urcuje a vybira sam! ...Haf..
30.9. | 07:53 Tony
15
Náhlasit nevhodný komentář
Ten koho bude chtít Zeman vyznamenat a on se v tu chvíli bude cítit jako hrdina a nepřijme toto vyznamenání,tak já říkám,ať jde třeba do řiti.
30.9. | 04:14 jansuk
2
Náhlasit nevhodný komentář
Oldo: Určitě. Jednou to přece vyjít musí
29.9. | 23:31 Veselej Hafík
16
Náhlasit nevhodný komentář
novus - za co,za to jak pomlouval naší zemi kam svou nohou vkročil,za to jaký se z něho stal sluníčkář a vítač ?
29.9. | 23:10 jansuk
27
Náhlasit nevhodný komentář
Otázkou je, zda to pro některé, ať už to zvažují či nezvažují, to letos nebyla poslední příležitost se tam vůbec dostat. Já, na místě prezidenta, bych zvažoval, zda takové lidi, kteří se chovají ke mně s takovým despektem, ještě někdy vůbec pozvu.
29.9. | 21:29 josefvyskoc
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Já jsem se těšil na tu medajli daj-li ji mě a nebo nedaj-li kdybych se náhodou znova narodil tak bych se zmačkal a pak zahodil...)))))))))))))))))))))))))))))...