Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 9. 2017
Slavnostní předávání

Zeman chce vyznamenat 30 lidí. Kdo 28. října na Hrad (ne)přijde?

Zdroj: TV Nova

Kancelář prezidenta začne brzy rozesílat pozvánky na oslavy 28. října. Seznam osobností, které by měly dostat vyznamenání je prý dokončen. Loni státní svátek poznamenala nespokojenost s nevyznamenáním Jiřího Bradyho a řada politiků vůbec nedorazila. I letos mnozí svou účast teprve zvažují.

28. října - den vzniku Československé republiky. Před rokem ale také den, kdy se udělování vyznamenání zvrhlo v projevování sympatií a antipatií prezidentu Zemanovi. Právě teď je doba, kdy se budou posílat pozvánky na tento slavnostní ceremoniál.

 

A oslavy mají být i letos velkolepé. Na recepci po udělování vyznamenání chce kancelář prezidenta pozvat stovky lidí. A z Hradu zní, že by tentokrát ocenili zklidnění emocí. "Já jsem proto založil, a postupně budu jeho prostřednictvím informovat, speciální stránku na Facebooku," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Všichni mají totiž v živé paměti kauzu kolem nevyznamenání Jiřího Bradyho. Minulý rok tak prázdné židle ve Vladislavském sále nechala například opozice. Pro některé její členy se nic nemění, jiní ale o účasti uvažují.

 

"Účast zvážím. Pro mě je mnohem důležitější otázka, zda budeme, nebo nebudeme mít příští rok jiného prezidenta," prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Neplánuji, že v letošním roce přijdu. Pan prezident se uchyluje k tomu, že vyznamenává staré kádry a tím vlastně devalvuje ten státní svátek," nebrala si servítky Miroslava Němcová z ODS.

 

 

Lidovci loni také nedorazili a jak to bude letos, zatím netuší. Podobně jsou na tom i Starostové. Téměř určitě ale na Hrad dorazí třeba sociální demokraté a zřejmě i politici z ANO nebo komunisti. "Uvidíme, jak to bude s ohledem na parlamentní volby," sdělil místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

 

Přesto, že vztahy mezi prezidentem a premiérem jsou teď vyostřené, na oslavy to prý vliv mít nebude. "Bude pozván, jak předseda vlády současný, tak i jeho nástupce," potvrdil Ovčáček. "Předseda vlády se účastnil tohoto slavnostního večera pokaždé a plánuje, že se zúčastní i letos," doplnil mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

Letos Zeman plánuje udělit na třicet vyznamenání. "Prezident Zeman bude tentokrát opatrnější v těch oceňovaných, protože přece jen bude to v době kampaně," myslí si politolog Jan Kubáček. Seznam vyznamenaných už je prý uzavřen. Ocenění by měl dostat zpěvák Jaromír Nohavica nebo rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Lucie Heřmanská/epa TN.cz