Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 8. 2017
nový velvyslanec?

Zeman znovu tlačí Forejta do Vatikánu! Ovčáček to však popírá

Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman se stále snaží dostat Jindřicha Forejta coby velvyslance do Vatikánu. Bývalý šéf hradního protokolu přitom z funkce odešel kvůli kontroverzní minulosti a proslýchá se, že ve Vatikánu má mizivé šance. Podle informací Lidových novin je navíc Zemanův tlak politickým naschválem a tahanicí o moc.

Po měsících ticha vyráží prezident Zeman opět do boje za svého oblíbence Jindřicha Forejta. S informací přišly Lidové noviny s tím, že mezi Hradem a ministerstvem zahraničních věcí zuří tajná válka.

 

Podle diplomatických zdrojů prý ministerstvo neschválilo prezidentova kandidáta na velvyslance v Jižní Koreji. Miloš Zeman tak prý natruc znovu vytáhl Forejta coby velvyslance ve Vatikánu.

 

 

Hrad to popírá. "Předpokládám, že tyto pseudoinfromace unikly nebo vznikly v prostředí současné vlády, považuji to za skandální," řekl mluvčí prezidenta Ovčáček.

 

"Jednání o jménech velvyslanců je velmi intimní věc, která je mezi tím státem a ministerstvy těch zemí. Pokud není dohoda, tak je nemožné o těch jménech mluvit," komentoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek .

 

To prezident Zeman nerespektuje. O Forejtovi ve Vatikánu mluví už dlouho. Před dvěma lety ho dokonce představil papežovi. A na svém trval i tehdy, když na veřejnost prosákla videa, na kterých má Forejt šňupat bílý prášek a užívat si společnost mladých mužů.

 

"Moje osobní přání je, protože odvedl mnoho užitečné práce, aby se stal velvyslance ve Vatikánu, kam ho schválila už předminulá vláda," prohlásil v minulosti prezident Zeman.

 

Velvyslance hledá Česká republika i do Ruska. Ke konci roku tam z osobních důvodů končí bývalý kosmonaut Vladimír Remek. "Permanentně dochází k tomu, že každé čtyři roky se obměňují velvyslanci ve světě," řekl Zaorálek.

 

Až na Vatikán, kde současný velvyslanec slouží už desátým rokem. Forejt tam podle informací televize Nova velké šance nemá.

Eliška Zvolánková/ ham TN.cz