Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.9. 2014 12:34
Ostuda na summitu

Zeman ztrapnil celé Česko! Utahoval si z něj i švédský ministr

Miloš Zeman
Zdroj: isifa.com

Na summitu NATO ve Walesu se Česká republika stala terčem posměchu. Můžou za to výroky prezidenta Miloše Zemana.

Český prezident Miloš Zeman krátce před začátkem podvečerní schůzky aliančních lídrů s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem poznamenal, že Praha bude žádat jasné důkazy o ruské přítomnosti na východě Ukrajiny.

Anketa

Reprezentuje prezident Zeman Českou republiku důstojně?

Hlasovalo 8880 lidí.

 

To ale vyvolalo u dalších účastníků summitu jen posměch. Například švédský ministr zahraničí Karl Bildt řekl, že Rusko už na Ukrajině zcela zjevně intervenovalo dvakrát: nejprve při obsazení Krymu a nyní ve východních částech země.
 

"Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se zeptat jich," navrhl Bildt na adresu českého prezidenta před všemi novináři. Tím si Česká republika vysloužila posměch od všech, kteří se rozhovoru zúčastnili.
 

I NATO má ruské zapojení do bojů v oblasti za prokázané. V minulosti hovořili její představitelé o přibližně tisícovce ruských vojáků na východě Ukrajiny, dnes nejmenovaný alianční činitel řekl agentuře Reuters, že počty jdou do několika tisíců se stovkami kusů techniky.
 


Prezident Miloš Zeman už před časem prohlásil, že je pro tvrdší sankce vůči Rusku, jen pokud se prokáže, že Moskva vyslala invazní jednotky na východní Ukrajinu.


A svá slova zopakoval i dnes. Konflikt na Ukrajině je podle něj občanskou válkou, nikoliv ruskou invazí. Věří prý ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, že na Ukrajině ruští vojáci nejsou. Prezident, jehož postoj je v rozporu s názorem většiny západních představitelů, to ve středu řekl Frekvenci 1.


"Máte-li na mysli občanskou válku na Ukrajině, tak je především ji potřeba pravdivě pojmenovat a říci poctivě, že to opravdu je občanská válka. Samozřejmě, že se z ní může stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel," uvedl Zeman v pořadu Pressklub, který se bude vysílat v neděli.
 

Na rozdíl od hlavy státu nemá o ruské přítomnosti na Ukrajině pochybnosti český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ani ministr obrany Martin Stropnický. O zapojení ruských sil podle nich svědčí celá řada indicií.


O případných sankcích proti Rusku a dalším postupu EU a NATO by se mělo rozhodnout v nejbližších hodinách.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ví úplně všechno. Prezident Zeman prozradil, kdo zabil Bartošovou

Nový hit: Zremixovaný projev Miloše Zemana válcuje Eminema

ČTK, vrl TN.cz