Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.10. 2017 11:28
ostrá kritika

Zemanova řeč o Krymu: Evropa nechápe, Moskva jásá, Kyjev zuří

Zdroj: TV Nova

Návrhy českého prezidenta Miloše Zemana na řešení krymského problému označila ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Vyplývá to ze stanoviska ministerstva zahraničí, o něm dnes informoval ukrajinský tisk. Kyjev zároveň ocenil podporu a solidaritu ze strany české vlády a českého národa. Česká vláda v rámci celé koalice odmítla postoje prezidenta, které jsou v rozporu s politikou kabinetu.

Podle ukrajinské diplomacie je Zemanův návrh "pokusem prosadit nejen ústupek agresorovi, ale i legitimizaci anexe Krymu cestou 'prodeje' části ukrajinského území". V nynější Evropě je podle Kyjeva takový návrh absolutně nepřijatelný. "Ukrajina nikdy nebude se svým územím, se svými hodnotami a se svou svobodou obchodovat," uvádí se v prohlášení ministerstva zahraničí.

 

Mnoho Čechů se od projevu prezidenta distancovalo a vyjádřilo Ukrajině podporu. "Chci poděkovat desítkám Čechů, často zcela neznámým lidem, kteří dnes nám vyjádřili slova podpory a ... omluvy. Vím dobře, že miliony českých přátel jsou solidární s Ukrajinci v našem boji proti ruským agresorům a okupantům. Jinak to nemůže být v zemi, jejíž národ dal světu Václava Havla," napsal na Facebooku ukrajinský velvyslanec.

 

Naopak šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Dmitrij Kosačov podle agentury RIA Novosti uvedl, že "plně sdílí" první polovinu Zemanova výroku, tedy že připojení Krymu k Rusku je vyřízená věc. Pochybuje však o šancích Ukrajiny dostat za poloostrov jakékoli odškodnění.

 

Ideu odškodnění odmítl i Kosačovův zástupce v senátním výboru Andrej Klimov. "To by mohlo dospět až k tomu, že se někomu zalíbí Kaliningradská oblast, pak Sachalin a tak dále," řekl televizi RT. Krym je součástí Ruska a jediným řešením pro Ukrajinu je uznat tuto realitu a pokusit se mít nějaké výhody ze spolupráce s Ruskem, zdůraznil.

 

Projev vyvolal reakce i z dalších zemí EU. Polský politik Michał Szczerba se nevybíravě ptá, jestli je český prezident "užitečný idiot, nebo ruský agent".

 

 

Sporným vystoupením prezidenta Miloše Zemana na Parlamentním shromáždění Rady Evropy se bude zabývat i Senát. Debatu senátoři zařadili dnes na návrh předsedy výboru pro záležitosti Evropské unie Václava Hampla (za KDU-ČSL) na program nynější schůze.

 

"Projev prezidenta obsahoval poměrně velmi problematické pasáže, které se týkají mezinárodní situace na Ukrajině a v Rusku," zdůvodnil svůj návrh Hampl. Myšlenky, které Zeman prezentoval, jsou podle Hampla v rozporu s českou zahraniční politikou i postojem horní komory. "Je na místě, aby se Senát k této věci vyjádřil," dodal.

 

Návrh na zařazení diskuse o Zemanově vystoupení na program schůze podpořilo 38 ze 69 přítomných senátorů, devět jich bylo proti. Hlasování se zdrželo 22 členů horní komory.

 

Zeman označil v úterý v Radě Evropy ruskou anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Poukázal taky na údajnou neúčinnost protiruských sankcí.

 

 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci uvedl, že Zeman neměl k projevu mandát vlády a prezidentovy výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka. Za zachování sankcí do doby, než budou splněny minské dohody, se postavil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

 

Zemanovy výroky podle něj nejsou v souladu s tím, co Česko prosazuje na mezinárodních fórech. Prezidentovo vystoupení kritizovali i představitelé dalších vládních a některých opozičních stran.

klma tn.cz / ČTK