Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.4. 2018 07:47
extrémní počasí

Zemí se hnaly bouřky s kroupami. Vzdušný vír odnášel střechy

Zdroj: Jiří Čermák

Přes Česko se v pátek odpoledne a večer přehnaly silné bouřky doprovázené větrem, vydatnými srážkami a místy i krupobitím. Hasiči museli vyjíždět minimálně k desítkám zásahů, například na Havlíčkobrodsku odnášel vzdušný vír střechy domů.

Do Česka bouřky vtrhly krátce po pátečním poledni a postupovaly od jihozápadu směrem k severovýchodu. 

 

"Na Jindřichohradecku a Pelhřimovsku se vytvořily bouřky, na stanici Černovice, Dobešov byla zaznamenána intenzita srážek kolem 20 mm/h, v předchozích hodinách se při bouřkách vyskytl náraz větru 22 m/s na stanici Český Krumlov, Přísečná," popsali meteorologové.

 

Při intenzivních srážkách docházelo k ochlazení až o 10 °C. Bouřky vytvořily souvislejší pás, který postupoval zvolna k severu až severovýchodu. "V bouřkách se místy vyskytují přechodně intenzivní srážky. Bouřky mohou být taktéž doprovázeny menšími kroupami a silnějšími nárazy větru," varovali odborníci.. 

 

 

Během pátečního odpoledne bouřky zasáhly většinu území kraje Vysočina a Pardubického kraje. Na Vysočině dokázaly napáchat škody. Například v Chotěboři na Havlíčkobrodsku odnesl vzdušný vítr části střech z několika rodinných domů.

 

"Bylo to strašně rychlé. Najednou se snesla mračna jakoby prachu a začala se řítit na ty domy. Za chvíli bylo po všem a mraky se úplně roztrhaly," popsal Jiří Čermák, který v Chotěboři bydlí. Podle něj šlo o vzdušný vír.

 

17

GALERIE: Vítr v Chotěboři odnášel střechy

Zdroj: TV Nova

Následky bouře v Česku - 7

Hodnocení:

 

Komplikace bouřky způsobily také na železnici. Nejhorší byla situace právě na Vysočině, Pardubicku a Královéhradecku. Spadlé stromy odklízeli hasiči na trati mezi Borohrádkem a Chrudimí, Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují či Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem. Na Vysočině byl provoz omezen mezi Jihlavou a Lukami nad Jihlavou, kde stromů spadlo hned několik.

 

Ve středních Čechách byly komplikace mezi Mšenem a Skalskem na Mladoboleslavsku. V úseku Velim - Kolín došlo k poruše zabezpečovacího zařízení a vlaky nabraly až 45minutové zpoždění. 

 

 

O víkendu se počasí umoudří

V noci na sobotu ještě mohlo být zataženo, místy s přeháňkami a zpočátku ojediněle i bouřkami. K ránu se na některých místech mohly objevit mlhy. přes den už ale bude jasno až polojasno, v Čechách se přes den sem tam objeví mráček. 

 

Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C. Slabý jihozápadní, postupně jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

 

Také neděle bude krásná. Přes den bude polojasno až skoro jasno, večer od jihu přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na Českomoravské vrchovině a na jihu Moravy místy v nárazech kolem 15 m/s. V západní polovině Čech slabý proměnlivý do 4 m/s.

mom TN.cz
Reklama