Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.6. 2017 13:19
smutný konec

Zemřel Američan, kterého KLDR propustila v zuboženém stavu

Zdroj: TV Nova

Zemřel dvaadvacetiletý americký student Otto Warmbier, kterého minulý týden po 17 měsících zadržování propustila z "humanitárních důvodů" Severní Korea. Informovala o tom dnes jeho rodina.

Rodina amerického mladíka o jeho smrti informovala v prohlášení, které zveřejnila nemocnice v ohijském Cincinnati, kde byl Warmbier hospitalizován. Mladík se do vlasti vrátil 13. června ve špatném zdravotním stavu a kómatu. Lékaři konstatovali, že měl těžce poškozený mozek, došlo podle nich k rozsáhlému úbytku mozkové tkáně. Není však přesně jasné, z jaké příčiny, spekuluje se například o přidušení.

 

Student zemřel v univerzitní nemocnici v Cincinnati. "Strašné trýznivé zacházení, kterého se dostalo našemu synovi v rukou Severokorejců, bohužel nutně nemohlo mít jiný konec, než tak smutný, jaký dnes zažíváme," uvedla rodina s tím, že mladík zemřel ve 14:20 (20:20 SELČ).

 

Rodina poděkovala lékařům za péči, kterou jejich synovi věnovali. "Byl v klidu. Byl doma a my věříme, že to cítil," uvedli mladíkovi nejbližší. Student podle lékařů nereagoval na slovní podněty a žádným způsobem nekomunikoval.

 

 

Pchjongjang minulý čtvrtek v oficiální zprávě oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení a těžkých prací za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z "humanitárních důvodů". Na svobodu se dostal po 17 měsících.

 

Trump, na jehož příkaz byl Warmbier do USA převezen, se dnes ostře ohradil proti "tvrdým podmínkám", kterým byl odsouzenec vystaven v KLDR. "Je to brutální režim," uvedl šéf Bílého domu, který dlouhodobě volí vůči Pchjongjangu velmi rázná slova.

 

Den po smrti studenta vyzval jihokorejský prezident Mun Če-in Severní Koreu, aby vrátila co nejrychleji do svých zemí zadržené občany Jižní Koreje a Spojených států. "Je velmi politováníhodné, že Severní Korea nerespektuje lidská práva," uvedl prezident.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

tn.cz / ČTK