Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.2. 2016 21:38
galerie smutná zpráva

Zemřel architekt Bořek Šípek. Zabila ho rakovina slinivky

Zdroj: TV Nova

V 66 letech zemřel světoznámý český výtvarník, architekt a designer Bořek Šípek. Za prezidenta Václava Havla byl hradním architektem. Šípka zabila rakovina slinivky, se kterou dlouho bojoval.

Zemřel světoznámý český výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek. Bylo mu 66 let. Informovala o tom rodina. Za prezidenta Václava Havla byl hradním architektem. Navrhoval skleněné umělecké objekty i designový nábytek. V posledních měsících byl vážně nemocný. Zemřel dnes dopoledne.

Reportáž TN: Bořek Šípek nechal vyrobit neuchopitelnou vázu pro Václava Havla

Bořek Šípek je vedle svých sklářských artefaktů autorem i rozličných kusů nábytků, které uplatnil mimo jiné i na Pražském hradě. Stál i za podobou Laviček Václava Havla, které v posledních letech vyrostly na řadě míst po celím světě.

 

 

Vedle domů Šípek navrhoval vázy, jídelní servisy, ale třeba i kliky u dveří. Během své kariéry spolupracoval i se světovými designérskými firmami. Ve světě se prosadil natolik, že v jeho jméně už všude píší správně háčky i čárky.

 

119

GALERIE: Bořek Šípek

Zdroj: Profimedia

Bořek Šípek - 2

Hodnocení:

 

Šípek se narodil 14. června 1949 v Praze, kde také vystudoval nábytkový design na Střední uměleckoprůmyslové škole. Architekturu absolvoval až po své emigraci do Německa v Hamburku. Později studoval i filozofii, která ovlivnila jeho architektonické myšlení.

 

 

Poprvé na sebe upozornil krátce po třicítce skleněným domem v Hamburku, který navrhl pro sestru. Vhodnější půdu pro své myšlenky však našel v Nizozemsku, kde si v roce 1983 otevřel architektonické a designérské studio.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Za poslední tři roky pět nádorů! Hugh Jackman promluvil o rakovině kůže

DOJEMNÝ PŘÍBĚH: Modelka porazila rakovinu! I s děsivými následky teď ale dobývá svět. Poznáte, co jí chybí?

tn.cz / gar
Reklama