Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 20:19
Smutná zpráva

Zemřel bývalý německý kancléř Helmut Kohl! Bylo mu 87 let

Zdroj: TV Nova

V 87 letech zemřel bývalý německý kancléř Helmut Kohl. O smutné zprávě informoval deník Bild. Kohl patřil k nejvýznamnějším německým politikům, v čele německé vlády stál v letech 1982 až 1998.

Ve věku 87 let zemřel v pátek ve svém domě v Ludwigshafenu bývalý německý kancléř Helmut Kohl. Agentuře DPA to potvrdil jeho právní zástupce Stephan Holthoff-Pförtner. V čele německé vlády stál Kohl v letech 1982 až 1998 a významnou měrou se zasloužil o znovusjednocení Německa v roce 1990.

 

Bývalý předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) měl dlouhodobě zdravotní problémy. Na veřejnosti vystupoval v posledních letech již jen zřídka. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy po operaci kolena upadl a utrpěl poranění mozku. Na veřejnosti se poté objevoval v kolečkovém křesle.

 

"Truchlíme. #RIP #HelmutKohl," napsala na twitteru CDU a připojila fotografii svého bývalého předsedy, kterého v roce 1998 ve funkci vystřídal současný ministr financí Wolfgang Schäuble a následně nynější kancléřka Angela Merkelová.

 

 

Právě Kohl si všiml v devadesátých letech mladé východoněmecké političky Merkelové a výrazně přispěl k jejímu vzestupu do nejvyšších pater politiky.

 

Kohl se narodil v roce 1930. Na přelomu 60. a 70. let byl ministerským předsedou spolkové země Porýní-Falc. Byl nejdéle vládnoucím německým kancléřem a výrazně se zasloužil o sjednocení Spolkové republiky s bývalou Německou demokratickou republikou (NDR). Je proto přezdíván "kancléřem sjednotitelem".

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

16.6. | 20:20 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Velký muž, upřímnou soustrast. Dožil se i velkého zklamání a to je Merkelová, sám se k tomu vyjádřil. Podle něj Merkelová dělá nebezpečnou politiku, neuznával migrační politiku, ani politickou agresi vůči Rusku.
16.6. | 17:33 Petr Kelenda
8
Náhlasit nevhodný komentář
Lidé,kteří manuálně nikdy nepracovali se dožívají vysokého věku.Mezi tyto lidi patří i politici a vůbec nechápou,že u těžce pracujících lidí je odchod do důchodu v 65 letech nesmysl.Některé firmy lidi nad 40 let nechtějí.Co mají těch 25 let dělat?