Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.3. 2017 16:10
polymorfní psychopat

Zemřel doživotní vězeň Kutílek. Na věčnosti se zpovídá z pěti vražd

Micheal Kutílek (vpravo) a Josef Kott - několikanásobní vrazi
Zdroj: Profimedia
Micheal Kutílek (vpravo) a Josef Kott - několikanásobní vrazi

Čtyřnásobný vrah Michael Kutílek ve středu zemřel ve vězení. Naplnil se tak jeho doživotní trest za brutální sérii vražd v roce 1990. Kutílek byl jedním z nejdéle odsouzených českých vězňů, trestu smrti před lety unikl jen náhodou.

Jména těchto dvou vrahů už lidé nejspíš zapomněli, ale do historie kriminalistiky se zapsali jako první sérioví vrazi v polistopadové historii České republiky. Michael Kutílek se společně s Josefem Kottem surově a bezcitně zavraždili čtyři lidi za pouhých 26 hodin, než byli dopadeni.

 

Oba recidivisté se poznali v roce 1988 ve vězení, odkud se dostali na základě amnestie prezidenta Havla hned počátkem roku 1990. A ještě téhož roku se tam vrátili - už na doživotí. Mezitím za sebou ale nechali mimořádně krvavou a brutální stopu. Více si můžete o případu a dalších doživotně odsouzených vrazích přečíst zde: DOŽIVOTNÍ VRAZI: Zabíjeli pro peníze i pro zábavu. PŘEHLED

 

Kott Kutílkovi při propuštění slíbil, že ho naučí vydělávat peníze vraždami. A tak se také stalo. Prvním mrtvým byl strážný, kterému ukradli zbraň a popravili ho jednou ranou do hlavy. Ještě tentýž den velmi surově zavraždili dvě šestnáctileté stopařky.

 

 

Děvčatům zastavili v Plzni, v autě je svázali, odvezli do lesa u Líšné nedaleho Zbirohu a tam je pak ubodali - údajně podle satanského rituálu. Padlo 57 ran nožem. Poté muži odjeli do Prahy, kde následující den zastřelili a okradli taxikáře.

 

Když se vraceli zpátky na Plzeňsko, zastavili u motorestu Tři sudy a tam střelili do hlavy řidiče britského kamionu. Muž ale zázrakem přežil a útočníky policistům popsal. Zakrátko je dopadli.

 

 

Oba muži vraždili ve stejný měsíc, kdy byl v Československu zrušen trest smrti. Ba dokonce vraždili přesně v den, kdy o zrušení trestu smrti rozhodli tehdy ještě českoslovenští poslanci. Popravě tak oba vrazi unikli a skončili ve vězení s doživotím.

 

Tam je poslal soud ještě v roce 1990. A takříkajíc zahodil klíč. Kutílek už v roce 2012 požádal o podmínečné propuštění, ale té milosti se mu nedostalo. Už v roce 2006 se Kutílek také pokusil vzít vinu za všechny vraždy na sebe. Kott podle něj jen přihlížel a po první vraždě vrátného se údajně dokonce zhroutil. Ani téhle žádosti o podmínečné propuštění druhého vraha soud nevyhověl a případ už znovu neotevřel.

 

Michael Kutílek
Zdroj: TV Nova Michael Kutílek odchází v roce 1990 od soudu, kde právě dostal doživotí

 

Roku 2008 přiznal Kutílek ve vězení pátou vraždu. Odehrála se podle něj na jaře 1990, ještě než se potkal s Kottem. Kutílek řekl, že ranou nožem do srdce zabil devatenáctiletého mladíka. Oficiálně se však Kutílkovi tato vražda do trestu nezapočítala.

 

 

Při procesu s oběma vrahy zazněly u soudu i jejich psychologické profily. Kott byl podle znalců deviantní sadista, Kutílek polymorfní psychopat. Kutílek se však podle svého advokáta Jaroslava Ortmana ve vězení změnil. Přijal víru a skromné vydělané peníze posílal na charitu. "Toužil po tom, aby mohl z tohoto světa odejít svobodný," řekl advokát Ortman. Toto přání se mu ale už nesplní. Spolupachatel Kott ve vězení i nadále zůstává.
 

 

Vězni odsouzeni na doživotí v ČR

 

tn.cz / gar