Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2016 06:35
Dožil se 98 let

Zemřel George Gaynes, Eric Lassard z Policejní akademie

George Gaynes jako komandant Lassard
Zdroj: Profimedia
George Gaynes jako komandant Lassard

V americkém státě Washington zemřel v pondělí ve věku 98 let herec George Gaynes, který nejvíce proslul rolí roztržitého velitele policejní školy Erica Lassarda ve filmové sérii Policejní akademie. Svou bohatou hereckou kariéru ukončil Gaynes v roce 2003.

George Gaynes se narodil jako George Jongejans 16. května 1917 ve finských Helsinkách, tehdy ještě části carského Ruska. Jeho matka byla Ruska, otec pocházel z Nizozemska. Gaynes vyrůstal ve Francii, Anglii a ve Švýcarsku. Už jako mladý proslul především svým zpěvem. Vystupoval na operních scénách v Itálii nebo Francii.

 

Za druhé světové války sloužil v nizozemském námořnictvu. Po válce se přesunul do Spojených států a začal vystupovat v newyorské městské opeře. Právě na konci čtyřicátých let si změnil jméno z Jongejanse na Gaynese, připomíná list Variety, který o jeho skonu informoval.

 

Vedle opery vystupoval v muzikálech a v divadelních hrách na Broadwayi. Ztvárnil třeba roli profesora Henryho Higginse v americké produkci muzikálu My Fair Lady. V 60. letech se ačal objevovat ve vedlejších rolích také na filmovém plátně.

 

 

Objevil se třeba po boku Dustina Hoffmana v komedii Tootsie, Stevea Martina ve filmu Mrtví muži nenosí skotskou sukni nebo ve dvou dílech seriálu Columbo.

 

V roce 1984 přišel první díl filmové série Policejní akademie, v níž Gaynes ztvárnil svou asi nejznámější roli velitele akademie Erica Lassarda. Gaynes se jako jeden z mála objevil ve všech sedmi dílech Policejní akademie a také ve stejnojmenném seriálu. Svou hereckou kariéru ukončil v roce 2003 vedlejší rolí v komedii Líbánky s Ashtonem Kutcherem a Brittany Murphyovou.

 

Gaynes se domluvil sedmi světovými jazyky. V roce 1953 se oženil s herečkou a zpěvaščkou kanadského původu Allyn Ann McLeriovou, s níž měl dceru a syna. Syn Matthew ale zemřel v roce 1989 při autonehodě.
 

vbo TN.cz