Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.3. 2017 20:53
smířený s osudem

Zemřel kardinál Miloslav Vlk. Tato slova zašeptal lékařce před smrtí

Zdroj: TV Nova

Ve věku 84 let dnes zemřel kardinál Miloslav Vlk. Informoval o tom pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlk v posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

Smrt svého předchůdce ve funkci arcibiskupa oznámil Domink Duka: "Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka, kardinála Miloslava Vlka, který po dnes po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět," uvedl Duka.

 

Vážná nemoc se u kardinála Vlka začala projevovat zhruba na jaře loňského roku. O Vánocích se kardinálův stav zhoršil natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nemoc mu lékaři diagnostikovali po Novém roce.

 

Vlk podstupoval chemoterapii v jedné z pražských nemocnic. Koncem ledna s Vlkem telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví.

 

V posledních týdnech o něj pečovali lidé ze sdružení Cesta 121. Lékařka, která u něj byla pár hodin před skonáním vyslechla jeho poslední slova: "Nejkrásnější král". Když nevěděla, co tím myslí, Vlk dodal: "Ježíš na kříži." Pak usnul na věky.

 

 

Miloslav Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. Jeho život prošel řadou zvratů. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.

 

 

Na začátku 90. let minulého století byl jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Duku.

Podívejte se na reportáž o tom, jak probíhala léčba kardinála Vlka

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠPATNÉ ZPRÁVY: Kardinál Vlk potvrdil, že má rakovinu plic s metastázemi do kostí!

ŠOKUJÍCÍ DŮVOD: Proč zemřel zpěvák George Michael? Pitva odhalila nečekanou příčinu!

ČTK