Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.3. 2017 20:53
smířený s osudem

Zemřel kardinál Miloslav Vlk. Tato slova zašeptal lékařce před smrtí

Zdroj: TV Nova

Ve věku 84 let dnes zemřel kardinál Miloslav Vlk. Informoval o tom pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlk v posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

Smrt svého předchůdce ve funkci arcibiskupa oznámil Domink Duka: "Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka, kardinála Miloslava Vlka, který po dnes po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět," uvedl Duka.

 

Vážná nemoc se u kardinála Vlka začala projevovat zhruba na jaře loňského roku. O Vánocích se kardinálův stav zhoršil natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nemoc mu lékaři diagnostikovali po Novém roce.

 

Vlk podstupoval chemoterapii v jedné z pražských nemocnic. Koncem ledna s Vlkem telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví.

 

V posledních týdnech o něj pečovali lidé ze sdružení Cesta 121. Lékařka, která u něj byla pár hodin před skonáním vyslechla jeho poslední slova: "Nejkrásnější král". Když nevěděla, co tím myslí, Vlk dodal: "Ježíš na kříži." Pak usnul na věky.

 

 

Miloslav Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. Jeho život prošel řadou zvratů. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.

 

 

Na začátku 90. let minulého století byl jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Duku.

Podívejte se na reportáž o tom, jak probíhala léčba kardinála Vlka

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠPATNÉ ZPRÁVY: Kardinál Vlk potvrdil, že má rakovinu plic s metastázemi do kostí!

ŠOKUJÍCÍ DŮVOD: Proč zemřel zpěvák George Michael? Pitva odhalila nečekanou příčinu!

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.3. | 13:21 Jiří Sataba
23
svatej nesvatej všichni tam musí neunikne nikdo, dojde i na politiky za prachy ...
18.3. | 17:42 pichav
-16
RIKAM BEZ KOZ !!!!!!!! 84 JE HODNE !!!! HODIT MEL JENOM 77 !!! AT SE HODIT JDE ...
20.3. | 11:46 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tohle sem si dovolil opsat od Truthwilprewal, ale jeto kveci a naco znovu vymyslet..Tak, a ted cekam na "Vtipnou " odpoved ...zacotohlemam..Mein Gotttt!
20.3. | 11:43 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Od roku 1989 se toho moc nezměnilo, pokud pominu, že se více krade,životní úroveň jste si zvedli díky dluhům,že jste ztratili suverenitu,okupují vás zahraniční firmy,jste závislí na Německu.Ale ty určitě napíšeš,že je to kvůli komunistům,že?Kryl o tom dobře objektivně zpíval.Zacotomate`?
20.3. | 11:02 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
A ty, misto abyses stydel, tak se ptas doblba-zacotomame-a odpovidas si --no, to mame zato, ze sme si ve 48 zvolili komunisty kteri se detem o obedy ve skolach postarali..Oni hlupaci co nechapou souvislosti se maximalne zmuzou nato, ptat se zacotomame aniz bysi uvedomili ze zato muzou oni sami.
20.3. | 10:58 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vzdy se bavim kdyz slysim nebo ctu jak tu bidu doma svalujete i po vice jak ctvrtstoleti na rezim minulej.To neni ani vtipne ani k placi .To je jen a pouze ukazka toho, jak natom opravdu jste.A ze 87 000 rodin nema detem na obedy ve skole, no, co dodat, pokud je u vas prumerna mzda necelych 1000eur
20.3. | 10:53 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tve blouzneni o"Nehnuti prstem", to myslis vazne? Nevim skym si mne pletes ale ja tu mam odpracovano 21 let a jiste sem prispel vic nez ty, profesionalni linej tluchuba k "vasemu blahobytu"..Smesne je, jak furt porovnavate s minulym rezimem abyste omluvili tu vasi bidu.
20.3. | 10:48 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ale jdity Pitkine, ty nechapes Zacotomas, jak mas potom chapat jine, daleko dulezitejsi veci? Uz otazka abych ti rekl kdy cirkev pripravila o zivot posledniho,,no, to fakt nevim, ja je nekontroluju ale kazdy den se treba zasebevrazduji nabozensti fanatici, ci to je asi prace?
19.3. | 23:18 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jak to, že na tom nejsou stejně? Vždyť měli stejně času jako my. A navíc padli do náruče nejvýkonnější ekonomiky v Evropě. A nedohnali je. Ty tvoje kydy jsou někdy k popukání. Líná veš, která zdrhla do Německa kritizuje národ, pro kterej nehnula prstem.
19.3. | 23:09 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
19.3. | 20:33 novus, nevím, proč sem taháš chudé děti v Česku a tvrdíš, že oslavuju nějakej režim. Cos pro chudé děti v Česku udělal ty? A co děláš pro chudé v Německu? Nebo tam nejsou? Porovnej si životní úroveň bývalých vých. Němců se "západními" Němci.
19.3. | 23:01 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je to stejný, ty pitomo, jako obviňovat dnešní Němce za to, co tady prováděli jejich předkové.
19.3. | 22:59 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
19.3. | 20:26 novus, jistě, nehodláš diskutovat. Demagogie a arogantní odmítání o čemkoli diskutovat je vlastní tobě, stejně jako to bylo vlastní těm největším komunistickejm parchantům. Církev vraždila nevinné. Slyšíš tam ten minulý čas? Řekni mi, kdy zavraždila církev posledního nešťastníka?
Obchodní sdělení

Bohemia Apple