Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2017 19:14
smutná zpráva

Zemřel nejstarší muž světa! Přežil Osvětim, za války přišel o rodinu

Jisrael Kristal
Zdroj: Profimedia
Jisrael Kristal zemřel měsíc před 114. narozeninami.

V izraelské Haifě v pátek zemřel nejstarší muž planety Jisrael Kristal. Do Guinessovy knihy rekordů se dostal minulý rok poté, co zemřel dřívější držitel titulu, Japonec Jasutaró Koide. Kristalovi bylo 113 let.

Za měsíc by rodák z Polska oslavil své 114. narozeniny, v pátek ale zemřel v izraelské Haifě, informuje BBC. Na jeho smrt upozornila dcera Šulamit.

 

Jisrael Kristal se narodil 15. září 1903 v polské vesnici Žarnów. Později se přestěhoval do Lodže, kde založil továrnu na cukrovinky. Kvůli své víře se ale dostal do nemalých problémů.

 

 

Za války byl jako žid i s manželkou deportován do koncentračního tábora v Osvětimi. Za holokaustu přišel nejen o ženu, ale i o dvě děti. Sám měl na konci války pouhých 37 kilogramů.

 

Nevzdával se ale a v roce 1950 imigroval do Izraele se svou druhou ženou. A i tam se živil tím, co ho bavilo - výrobou cukrovinek. Do Guinessovy knihy rekordů se jako nejstarší muž planety zapsal v roce 2016. "Neznám tajemství dlouhého života," prohlásil v izraelské Haifě při převzetí Guinnessova certifikátu.

lud TN.cz