Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.10. 2017 22:41
peníze pro rodinu

Ženu při vyšetření zabil rentgen. Pozůstalí mohou žádat statisíce!

Zdroj: TN.cz

Pozůstalí po ženě, na kterou spadl rentgen, mají nárok na odškodné - to se může pohybovat ve statisících korun. Shodují se na tom právníci, které oslovila TV Nova. Zároveň dodávají, že jde o unikátní případ, kdy se bude viník hledat velmi těžko.

Žena zemřela, když na ni spadlo rameno rentgenu. Přístroj srbského výrobce Visaris nemocnici dodala královéhradecká Foma. Byl v záruce a v červnu prošel kontrolou. "V oboru radiodiagnostika v ČR + jsme takový tragický případ nezaznamenali," řekl Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice.

 

"„Za škodu odpovídá to konkrétní zdravotnické zařízení," tvrdí advokátka Klára Slámová. Nemocnice vinu za zabití pacientky necítí, pozůstalí mají podle odborníků přesto žádat odškodnění po ní a to nejdříve mimosoudně. Pro tyto případy je pojištěná nejen nemocnice, ale pravděpodobně také dodavatel rentgenu i jeho výrobce.

 

"Na konci by se vlastně odškodnily vzájemně jenom pojišťovny mezi sebou," řekl advokát Pavel Kolesár. Vzhledem k věku a zdravotnímu stavu osmdesátileté ženy se shodují právníci, že nepůjde o mnohamilionová odškodnění, jako je tomu v případě prokázaných chyb lékařů. "V tomto případě se obávám, že se soudy se budou držet v řádech statisíců, maximálně jednotek milionů," dodal Kolesár. "V poslední době se pohybují mezi nějakými 250 - 500 tisíci," myslí si Slámová.

 

 

O tom kdo ponese trestní odpovědnost, rozhodne soud. Čeká se na znalecké posudky. Firma Foma spolu se zástupci srbského výrobce si chtěla v pátek přístroj prohlédnout. Narazili ale na dveře zapečetěné policií. "Nemáme žádné informace, které by měly jít do tisku," řekl Jasmin Draganovič, ředitel firmy Foma. "Nebudeme poskytovat žádné informace," dodal zástupce firmy Visaris.Námi oslovení právníci jsou k případné k trestní odpovědnosti skeptičtí. Pokud půjde o zásah vyšší moci, zůstane věc bez potrestání.
 

ham TN.cz
Reklama