Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.10. 2017 19:22
smrt při vyšetření

Ženu zabil rentgen. Nemocnice prozradila tragické detaily smrti!

Zdroj: TV Nova

Mělo jít o běžné vyšetření na rentgenu, pacientku v ústecké Masarykově nemocnici ale ve čtvrtek stálo život. Vedení si stojí za tím, že personál za nic nemůže a okamžitě zakázalo přístroje používat. Podobných jich v Česku ale může být víc a podle úředníků zatím není důvod je vyřadit z provozu.

Žena (80) měla podstoupit v rentgenové místnosti vyšetření plic. Když ale jedna ze sester opouštěla místnost, desítky kilogramů těžká část přístroje se na ni zřítila. I přes okamžitou resuscitaci se pacientku oživit nepodařilo.

 

"Na stropě je zavěšena část přístroje, která teleskopicky vyjíždí blíže a dále k pacientovi, tato část se nám ze zcela neznámých důvodů utrhla a spadla na pacientku," sdělil ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice Josef Liehne.

 

A jeho slova potvrdila i policejní mluvčí. "Dnes v dopoledních hodinách proběhla soudní pitva, výsledkem je, že mechanismus zranění odpovídá pádu části rentgenového zařízení," řekla Veronika Hyšplerová.

 

 

Přístroj vyšetřil kolem stovky pacientů denně. "Předtím tam měli snad pětileté dítě. Kdyby to spadlo v tu dobu, tak to odneslo to dítě," řekl TV Nova jeden z pacientů.

 

Podle Liehneho byl přístroj v záruce. V červnu prošel revizí a ta byla v pořádku. Odmítá proto, že by šlo o pochybení personálu nebo podcenění technických kontrol. "Je to velice závažný případ. Jsem hluboce přesvědčen, že šlo o technickou záležitost bez viny nemocnice," sdělil.

 

Nemocnice používala rentgeny tohoto typu hned dva. Ať dopadne vyšetřování jakkoli, na obou přístrojích, které jsou za zapečetěnými dveřmi, už nebude vyšetřený jediný pacient. "Absolutně jsme ztratili důvěru v tyto přístroje, čili jediným řešením je co nejrychlejší nákup dvou nových přístrojů," sdělil Liehne.

 

V Česku už začalo sčítání rentgenů, které nesou značku Visaris Vison C. "Kontroly přístrojů budou záležet na tom, jak dopadne vyšetřování," sdělila TV Nova mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Hana Pavlíčková s tím, že v tuto chvíli není nutné všechny přístroje vyřadit z provozu. Policie případ vyšetřuje jako nedbalostní trestný čin, za který pachateli hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti.

 

Podívejte se na reportáž:

Ivan Berka/ lud TN.cz
Reklama