Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.1. 2016 17:34
Překvapivá studie

Ženy mají infarkt častěji než muži! Příznaky jsou jiné, tak je přechází

Infarkt
Zdroj: Thinkstockphotos

Infarkt častěji postihuje ženy, než muže, uvedla americká kardiologická asociace. Primární symptom (bolest na prsou) je stejný pro obě pohlaví, sekundární příznaky jsou ale jiné. Ženy bolí čelist, je jim špatně od žaludku a mají pocit paniky.

Ženy dostávají infarkt častěji než muži a mají také větší pravděpodobnost, že po prvním infarktu do roka zemřou. Uvedla to americká kardiologická asociace a tím vyvrátila dosavadní názor, že infarkt je spíše mužskou záležitostí.

 

Ženám totiž lékař často určí špatnou diagnózu nebo k němu ani nejdou, protože mají na infarkt neobvyklé symptomy. Obě pohlaví sice bolí na prsou, ženy ale prožívají atypické sekundární symptomy - bolí je záda i čelist, chce se jim zvracet a mají zvláštní pocit hrůzy nebo panického záchvatu.

 

"Tyto symptomy mohou být pro lékaře i pacientku náročné a matoucí. Ženy mají sklon bolest podceňovat nebo ji přecházet," uvedla pro portál Daily Mail doktorka Laxmi Mehtová, vedoucí studie. "Pokud na pohotovost přece jen přijedou, je důležité, aby byly symptomy spojeny se srdcem, jinak jsou následky smrtelné," dodala.

 

 

Infarkt většinou způsobuje krevní sraženina, u žen ale může nastat ale i z důvodu rychlého návalu krve do srdce nebo naopak jeho prudkým poklesem. Zřejmě i proto mají ženy rozdílné symptomy. "Zatím tomu úplně nerozumíme, ale ženy jsou komplexnější a náchylnější k hormonálním výkyvům," vysvětlila doktorka Mehtová.

 

Srdeční choroby jsou i v Česku nejčastější příčinou smrti, každý rok na ně zemře přes 50 tisíc Čechů. Nemoci oběhové soustavy byly dosud považovány spíše za "mužské", protože vysoký tlak, cholesterol, stres, kouření a alkoholismus jsou problémy starších mužů.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Šokující pohled: Tato holčička utrhla mamince růži. Málem jí tím zabila!

Dívka si zničila život příliš zdravým životem. Je důkazem, že všechno se má dělat s mírou!

epa TN.cz