Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.1. 2016 17:34
Překvapivá studie

Ženy mají infarkt častěji než muži! Příznaky jsou jiné, tak je přechází

Infarkt
Zdroj: Thinkstockphotos

Infarkt častěji postihuje ženy, než muže, uvedla americká kardiologická asociace. Primární symptom (bolest na prsou) je stejný pro obě pohlaví, sekundární příznaky jsou ale jiné. Ženy bolí čelist, je jim špatně od žaludku a mají pocit paniky.

Ženy dostávají infarkt častěji než muži a mají také větší pravděpodobnost, že po prvním infarktu do roka zemřou. Uvedla to americká kardiologická asociace a tím vyvrátila dosavadní názor, že infarkt je spíše mužskou záležitostí.

 

Ženám totiž lékař často určí špatnou diagnózu nebo k němu ani nejdou, protože mají na infarkt neobvyklé symptomy. Obě pohlaví sice bolí na prsou, ženy ale prožívají atypické sekundární symptomy - bolí je záda i čelist, chce se jim zvracet a mají zvláštní pocit hrůzy nebo panického záchvatu.

 

"Tyto symptomy mohou být pro lékaře i pacientku náročné a matoucí. Ženy mají sklon bolest podceňovat nebo ji přecházet," uvedla pro portál Daily Mail doktorka Laxmi Mehtová, vedoucí studie. "Pokud na pohotovost přece jen přijedou, je důležité, aby byly symptomy spojeny se srdcem, jinak jsou následky smrtelné," dodala.

 

 

Infarkt většinou způsobuje krevní sraženina, u žen ale může nastat ale i z důvodu rychlého návalu krve do srdce nebo naopak jeho prudkým poklesem. Zřejmě i proto mají ženy rozdílné symptomy. "Zatím tomu úplně nerozumíme, ale ženy jsou komplexnější a náchylnější k hormonálním výkyvům," vysvětlila doktorka Mehtová.

 

Srdeční choroby jsou i v Česku nejčastější příčinou smrti, každý rok na ně zemře přes 50 tisíc Čechů. Nemoci oběhové soustavy byly dosud považovány spíše za "mužské", protože vysoký tlak, cholesterol, stres, kouření a alkoholismus jsou problémy starších mužů.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Šokující pohled: Tato holčička utrhla mamince růži. Málem jí tím zabila!

Dívka si zničila život příliš zdravým životem. Je důkazem, že všechno se má dělat s mírou!

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

27.1. | 23:35 Zdeňka Šnajdrová
19
To jen chlap si může dovolit být nemocen, ulehnout, obrátit se na bok a ...
27.1. | 18:51 pichav
-46
BABY SE BOJI PRECHODU TAK ZASTAVI PRED KAZDYM ! A TAK RADSI POSTAVAJI A NEJDOU ...
28.1. | 18:20 pichav
-1
Náhlasit nevhodný komentář
PETRA !!! JA JSEM TEDY UPLNY OPAK ZMINOVANEHO MODELU !!! TO JE TAKOVY MODEL SKODA !!! JA JSEM MOZNA NECO JAKO PAGANI !!! PROSTE Ltd !!! PODLE VASEHO SNAD ANTIHOVADO ??!!!
28.1. | 16:59 Petra
3
Náhlasit nevhodný komentář
Vy chlapi jste strašný hovada. Neumíte se oblíkat, natož odnést špinavé prádlo do pračky, protože si v tom bordelu úplně libujete. Neumíte nakupovat! Úklid je pro Vás cizí, co Vás zajímá tak chlast, žrát, mr*dat, čumět na televizi... Si myslíte že Vám patří svět když něco uděláte. Atd...
27.1. | 23:35 Zdeňka Šnajdrová
19
Náhlasit nevhodný komentář
To jen chlap si může dovolit být nemocen, ulehnout, obrátit se na bok a důstojně zdechnout. My ženy na takový blbosti nemáme čas, musíme pracovat, postarat se o jídlo, úklid, nákup, děti a další, k životu nezbytný věci.
27.1. | 22:46 Jarmila Hlavatá
18
Náhlasit nevhodný komentář
amperek50 no hlavne ze vy mate ten mozek mezi nohama ze?nicimjinym vy muzsky neumite totiz premyslet
27.1. | 22:41 Kodl Tonkawa
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Kdoví,jak to s tím mozkem je.Naše známá,prý když přijde mezi chlapy,tak se jim rozzáří oči.Tak si dlouho myslela,že v nich něco probudila.Ale přišla na to,že je to jen světlo,co prochází dutou hlavou.
27.1. | 21:07 skeptikus
-18
Náhlasit nevhodný komentář
..jistěže. Příznaky jsou jiné. Zatímco muži pociťují bolest na hrudi, ženy ji pociťují na kozách..
27.1. | 19:13 amperek50
-40
Náhlasit nevhodný komentář
Zase maji vyhodu ze nemuzou mit mrtvici kdyz nemaji mozek
27.1. | 18:51 pichav
-46
Náhlasit nevhodný komentář
BABY SE BOJI PRECHODU TAK ZASTAVI PRED KAZDYM ! A TAK RADSI POSTAVAJI A NEJDOU DAL ! NECHTEJI STARNOUT ! RIDICI JE MARNE POUSTI NECHTEJI MIT TAHANICE SE SMRTAKEM -- SUPER ZAKON !! A JAK TAK BABA STOJI A KOUKA DO SPORTAKU MYSLI ZE JE TO POSLEDNI LASKA ! A ONO INFARKT !! NENI ZEBRA JAKO ZEBRA ! OVCE !
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme