Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.7. 2018 21:10
vyšetřování policie

Ženy měly nabízet zájezdy za pár tisíc, lidé dostali falešné smlouvy

Zdroj: TV Nova

Policisté se začali zabývat sérií údajných podvodů s prodejem zájezdů. Ty měly dvě ženy nabízet na sociálních sítích. Po inkasování zálohy měly rozesílat falešné smlouvy i potvrzení. Většina poškozených se ale žádného zájezdu nedočkala.

Výhodná dovolená nabízená na sociálních sítích, zaplacení zálohy i dvacet tisíc korun, obdržení potvrzení a nakonec neexistující zájezd. Několik příběhů, stejný scénář. To je zřejmě počin dvou žen.

 

"Že mají nějaký budget, přibližně za 400 tisíc nakoupené zájezdy, a vlastně chtěly ty zájezdy prodávat dále, protože vyprchává jejich platnost," popsala jednání žen jedna z poškozených.

 

Sérii údajných podvodů měla odstartovat nabídka na dovolenou ve čtyřech na Ibize s tím, že dvě místa jsou volná. Dvě ženy, které nabídku přijaly, byly údajně jediné, které odletěly, ovšem bez dvojice, která zájezd nabízela.

 

 

"Na letiště nedorazily z důvodu, že nestíhají, že jsou v koloně," informovala paní Pavla. Na Ibizu dorazily druhý den. Tam údajně na poškozené tlačily, ať je na sociálních sítích doporučují dál. Do pasti se tak prý začali chytat jejich přátelé, kteří posílali zálohy, ovšem ti už nikam neodletěli.

 

Jedna ze smluv, kterou podezřelé zaslaly údajně poškozenému, jsme dostali do rukou a předali ji tak cestovní kanceláři, která je uvedena v hlavičce. "Já mohu potvrdit, že se objevila smlouva, která je fiktivní, vůbec ji nemáme v systému a cestovní kancelář Fischer s ní nemá nic společného," reagoval tiskový mluvčí společnosti Fisher Jan Bezděk.

 

Podle informací televize Nova je takových případů minimálně šest. Dvě ženy, které odcestovaly na Ibizu, se o tom, že jsou zřejmě návnadou pro budoucí podnikání, dozvěděly až po návratu, to jim cestovní kancelář sdělila, že odcestovaly načerno.

 

 

"Invia nám to vysvětlila tak, že platba byla zaplacena, že měli potvrzení o platbě, ale bylo zřejmě zfalšované," doplnila Pavla.

 

V té době už ale obě podezřelé údajně sbíraly na účet zálohy od dalších lidí. Někteří už podali trestní oznámení. Účinným trikem podnikavé dvojice žen mělo být rychlé vyjednávání o cenách, ty padaly hluboko pod běžnou nabídku cestovních kanceláří.

 

Cestovní kanceláře varují, aby zájemci o dovolenou nekupovali zájezdy mimo certifikované prodejce.

 

Podle smluv a potvrzení o zájezdech se reportérovi televizi Nova povedlo vyhledat jednu z podezřelých žen. Ta možné podvody s prodejem zájezdů na sociálních sítích dokonce přiznala. Tíha svědomí ji prý pronásleduje už od spuštění série prodejů lákavých zájezdů. S jídlem ale rostla chuť.

 

 

"Já jsem samozřejmě věděla, že to neprojde takhle snadno. Jsem si říkala, že to pak budeme muset nějakým způsobem vyrovnat," vysvětlila podezřelá žena.

 

S bývalými klienty se teď podle svých slov domlouvá na splátkových kalendářích. Podle informací televize Nova ale poškozeným doposud nic uhrazeno nebylo. Druhou ženu do toho údajně zatáhla.

 

K falšování smluv a potvrzení mělo docházet pomocí běžných grafických programů. Žena měla upravovat dokumenty, které získala v minulosti ještě při poctivém nákupu zájezdů.
 

Jaroslav Brousil/klma tn.cz / TV Nova