Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 2. 2018
Česká pašeračka

Ženy popsaly život ve vězení v Láhauru. Takhle teď žije Tereza

Tereza zadržená v Pákistánu
Zdroj: Profimedia, Facebook

Mizerné jídlo, špatné hygienické podmínky, přelidněnost, tak popsaly bývalé vězenkyně věznici Kot Lakhpat v pákistánském Láhauru. V té čeká na rozsudek i Češka Tereza H., kterou v polovině ledna chytili na letišti s devíti kily heroinu v kufru.

Podmínky ve věznici Kot Lakhpat byly dokonce předmětem vědeckého zkoumání. Bývalé vězeňkyně pro žurnál South Asian Studies (Jihoasijská studia) vyzpovídal Khalid Manzoor Butt z univerzity v Islamabádu. V článku odhalil hned několik porušení minimálních standardů pro zacházení s vězni podle OSN.

 

Ženská část věznice Kot Lakhpat má kapacitu jen pro 30 až 40 žen. V době výzkumu ale bylo v celách uvězněno 133 žen. Z nich 5 % mělo trest nižší než 25 let, 31 % byly vazebně stíhané a 63 % žen mělo trest delší než 25 let. Ty byly odděleny od ostatních vězeňkyň.

 

V každé cele jsou dvě palandy. Celkem mají ženy k dispozici šest umýváren s toaletami. Podmínky jsou podle propuštěných vězeňkyň nehygienické a toalety nestačí. Cely nemají pořádné odvětrávání ani topení. Podmínky jsou velmi složité, protože v létě dosahují teploty až 48 °C, v zimě klesají jen ke 2 °C a v době monzunových dešťů je vlhkost vzduchu až 80 %. Při návštěvě ale Butt pozoroval, že věznice byla čistá a ženy měly přístup k pitné vodě.


Budíček v pět, večerka v 16 hodin

Pokud jde o režim, tak ženy vstávají už v pět hodin ráno. O půl hodiny později dostávají snídani, většinou složenou z čaje a pakistánského chleba roti. Ženy odsouzené k mírnějším trestům do 25 let mohou mít vlastní skříňky, kde si mohou zamykat své osobní věci.

 

Po snídani mají ženy obvykle volno, během něj se mohou volně pohybovat po oddělení a bavit se se spoluvězeňkyněmi. Volný čas také ženy využívají ke koupeli nebo praní svého oblečení. Ve věznici mohou mít své civilní oblečení.

 

 

 

V 11 hodin dostávají odsouzené oběd. Nejčastěji jde o hovězí maso, čočku nebo zeleninu a roti. Část bývalých vězeňkyň uvedla, že k jídlu neměly žádné velké výhrady. Dvě vězeňkyně si ale stěžovaly, že jídlo bylo špatné a nedovařené.

 

Ženy si ve věznici mohou vařit i své jídlo. Potraviny jsou jedním z věcí, které jim mohou příbuzní do věznice nosit. Návštěvy jsou povolené jednou týdně, se souhlasem úřadů mohou být i častější. Vězeňkyně mohou mít i vlastní nádobí, ve věznici ale není kuchyňka, ženy vaří na improvizovaném ohništi na dvoře. Ve 4 hodiny odpoledne dostanou večeři a pak jsou zamčené v celách.

 

Vězeňkyně musí cely a prostory samy uklízet. Oblíbené trestankyně jsou práce ušetřeny. Stejně tak ty, které jsou schopny zaplatit denní "poplatek" v přepočtu necelých 200 korun. Ostatní musí zametat, vytírat a čistit záchody.

 

Porušení vězeňského řádu se trestá pobytem "v díře", tedy v cele o rozměrech 1,2 x 1,8 metru bez jakýchkoliv oken.


 

 

Vybraná společnost: Vražedkyně a pašeračky drog

S kým se Tereza ve věznici potkává? V roce 2014 bylo ve věznici 133 žen. Z nich 42, tedy téměř třetina, bylo odsouzeno za vraždu. Stejně jako Tereza bylo ve věznici za drogové delikty celkem 30 žen, tedy víc než pětina.

 

V době, kdy výzkum vznikal, bylo ve vězení pět cizinek. Všechny pocházely z Afriky a všechny byly zavřené za pašování drog. Ve věznici pro ně je speciální místnost. Šest žen mělo v celách i své děti. Ty mohou s matkami zůstat až do sedmi let.

 

Z věznice se odsouzené dostaly jen, pokud je vezli k soudu. Jedinou výjimkou je vážná nemoc a hospitalizace. Věznice uvádí, že doktor je pro odsouzené k dispozici 24 hodin denně. Odsouzené si ale stěžovali, že lékařská péče nad rámec běžných léků na nejčastější onemocnění není k dispozici. Nezájem strážných vedl ke zhoršení zdravotního stavu i k úmrtím odsouzených.

 

 

 

Lépe na tom ve vězení jsou členky organizovaných gangů, které se živily prostitucí nebo pašováním drog. Ty totiž často mají alespoň nějakou podporu zvenčí, když jim gang platí právníka a ženy v celách podporuje. S tím Tereza, která hned po zatčení "práskla" všechny spolupachatele, počítat nemůže.

 

Poslední věc, kterou výzkum věznici vyčítal, je absence psychologické pomoci a také přístupu ke vzdělání. Většina žen v celách byla negramotná, během svého pobytu ale nedostaly žádnou možnost se vzdělávat či se něčím vyučit.

 

Tereza poslala vzkaz rodině, více v reportáži:

 

Sociální pracovnice z věznice pak prozradila, že i po odpykání trestu některé ženy ve věznici zůstanou. A to proto, že se nikdo nemá k tomu, aby vyřídil nezbytné formality potřebné k tomu, aby mohly být z věznice propuštěny.

 

V těchto podmínkách může Tereza podle pakistánských zákonů strávit až 10 let. A to má ještě velké štěstí, že jí její kumpáni přibalili "jen" 9 kilo heroinu. Být to o kilogram více, hrozilo by jí až doživotí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Sdílela na facebooku FOTO s kamarádkou. Kvůli selfie skončila na 7 let ve vězení!

Manželé prožili horor na dovolené: Muž poslal zprávu přes WhatsApp. Kvůli jejímu obsahu šel do vězení!

vbo TN.cz
Reklama