Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.1. 2016 14:42
pověst: zemi hrozí nebezpečí

Zlé znamení: Zvon Zikmund je poškozen, na Nový rok nezazvonil

zvon Zikmund
Zdroj: Profimedia

Největší český zvon v katedrále sv. Víta letos svým zvoněním nový rok neuvítal. Podle vedení Metropolitní kapitoly u sv. Víta je ve špatném technickém stavu a dokud se nezjistí přesná příčina, zvon se používat nebude. To podle pověsti nevěstí nic dobrého.

Legenda praví, že když pukne srdce našeho největšího zvonu, hrozí zemi velké nebezpečí. Naposledy se tak stalo v roce 2002, kdy Českou republiku zasáhly povodně. Téměř půltunové srdce tehdy puklo při vyzvánění u příležitosti poutního svátku sv. Víta a propadlo první podlahou.

 

V tomtéž roce bylo Zikmundovi instalováno nové srdce, které je ale o 50 kilogramů těžší. Podle hlavního zvoníka Tomáše Stařeckého je možné, že těžší srdce zvon poškozuje. Stařecký pro ČTK uvedl: "Než se celá záležitost vyřeší, bude zvon němý. Možná to bude trvat i delší dobu, hovoří se i o srdci novém."

 

 

Další legenda z roku 1549 se vztahuje k jeho věšení, nikomu se tehdy zvon pověsit nepodařilo a každý provaz pod vahou zvonu praskl. Podařilo se to až dceři krále Ferdinanda I. Habsburského, která s děvčaty upletla provaz ze svých vlasů.

klma
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama