Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.12. 2017 22:02
MOSTY NA SPADNUTÍ?

Lávku v Troji přesunou a postaví znovu, nahradí ji asi ponton

Zdroj: TV Nova

Zřícení lávky se čtyřmi lidmi v pražské Troji okamžitě vyvolalo mnoho otázek o technickém stavu dalších mostů v Praze. Podle hodnotících zpráv Technické správy komunikací (TSK) na tom nejsou mosty v metropoli vůbec dobře.

Trojská lávka, na které byli čtyři lidé, vede od Trojského zámku na Císařský ostrov, spadla v sobotu kolem 13:30. Větší část lávky se propadla do řeky, zbytky poškozené konstrukce zůstaly na obou pilířích. Místo prozkoumal statik. Zbytky lávky se podle něj mohou kdykoli zřítit, jsou silně narušené. Byly na ně umístěné zábrany, aby na ně nikdo nevstupoval. Dva lidé se při pádu zranili lehce, dva těžce.

 

"Lávka bude teď přesunuta do blízkého místa, kde bude znovu postavena, aby mohlo dojít k jejímu prozkoumání," uvedl radní pro dopravu Petr Dolínek. "Počítali jsme s tím, že lávka bude nahrazena. Byly její pravidelné kontroly, dělaly se sondy, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k takové havárii," popsal Petr Dolínek.

 

Proč lávka spadla, zatím není jasné. "Důvody nemůžeme komentovat, zveřejníme podrobný harmonogram, co se tam dělo od povodní, všechno předáme policii i odborníkům," dodal Petr Dolínek. Kdy se začne s likvidací, respektive přesunem trosek lávky, záleží na policii a soudním znalci.

 

"V roce 2013 byly na lávce provedeny zatěžovací zkoušky. Statická zkouška byla naprosto v pořádku, dynamická zkouška vykázala jisté anomálie, proto jsme zahájili neústálý monitoring stavby," uvedl Václav Hvízdal ze společnosti Pontex, která se zabývá stavbou a údržbou mostů. "Za celou dobu až do včerejšího dne (soboty) do 13:16 žádný z údajů nezaznamenal nějakou výraznou odchylku, zejména průhybu, která by indikovala zřícení lávky. Tam skutečně došlo k něčemu, co zatím nedokážeme pojmenovat," řekl Hvízdal.

 

Praha plánuje podle něho zřídit místo lávky jako její dočasnou náhradu pontonový most. Druhou možností je postavit tam dočasnou lávku s ocelovou konstrukcí, takzvaný rámusák. Praha je podle Dolínka připravena zaplatit i případný přívoz.

 

Nehodu nejhůře odnesli šedesátiletý muž a o tři roky starší žena. Oba mají mnohačetná zranění, muže uvedli záchranáři do umělého spánku a napojili ho na plicní ventilaci. Další muž ve věku 43 let má pohmožděná záda, čtyřiatřicetiletý muž si poranil nohu a zápěstí. Všichni zranění skončili v nemocnicích.

 

 

Máte ve svém okolí lávku, nebo most, který je podle vás ve špatném technickém stavu? Pošlete nám fotografie a napište, kde se stavba nachází, na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

112

GALERIE: Pěší lávka se propadla u Trojského mostu do Vltavy

Zdroj: AKTU.cz

Lávka Troja - 1

Hodnocení:

 

"Zjišťujeme, proč se to stalo. Lávka byla pravidelně kontrolována a podle toho, co bylo na papíru, měla být v pořádku, což očividně nebyla," uvedla už v sobotu večer primátorka Adriana Krnáčová.

 

Technická správa komunikací (TSK), která má pražské mosty na starosti, konstatovala už v roce 2014, že lana lávky jsou výrazně oslabena kvůli korozi. Přes provedení nutných prací v roce 2011 a dalších opatření tehdy odhadovala životnost lávky při běžném provozu na pět až sedm let. Podle webu TSK prošla lávka naposledy kontrolou letos v listopadu. Měření se provádělo pravidelně od roku 2012 a bylo nezbytnou součástí povolení k provozu lávky.

 

 

Visutou lávku, která sloužila výhradně pro pěší a cyklisty, využívali například návštěvníci nedaleké zoologické zahrady nebo parku Stromovka. Pražskou čtvrť Troja spojovala s Císařským ostrovem od července 1984. Stavbu projektoval profesor Jiří Stráský, jeden z nejvýznamnějších českých autorů mostních konstrukcí. Stavěna byla netradiční technologií, při níž mostovku tvořily panelové segmenty navlečené jako "korálky" na silných ocelových lanech, konstrukce pak byla zavěšena na opěrné bloky na obou březích. Trojská lávka byla jedním z 32 pražských přemostění Vltavy.

 

Podívejte se na reportáž o pádu lávky v pražské Troji: 

hru / čtk TN.cz
Reklama