Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.4. 2018 11:22
podivné vysvětlení

Podivné rozhodnutí soudu: Vězení nepomůže, zloděj může krást dál!

Muž ve vězení
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Za drobné krádeže byl Josef O. odsouzen už sedmkrát, přesto ho krátce po propuštění z vězení chytili při další, a on tak opět skončil před soudem. Místo přísnějšího trestu ale přišel nečekaný verdikt. Pražský městský soud trestní stíhání muže zastavil. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že vězení nemá na zloděje žádný výchovný vliv.

Za posledních osm let byl Josef O. odsouzen za drobné krádeže celkem sedmkrát, když ho tak přistihli krátce po propuštění z vězení v obchodě s odcizenou sadou spodního prádla, dalo se očkávat, že přijde přísnější trest. Jenže pražský městský soud překvapivě rozhodl zcela opačně - trestní stíhání muže zastavil, informuje deník Právo.

 

Své rozhodnutí pak odůvodnil tím, že vězení na zloděje nemá žádný výchovný vliv a nepůsobí ani jako zábrana v páchání další trestné činnosti. Do případu se ale po zásahu šéfa žalobců Pavla Zemana vložil Nejvyšší soud v Brně, který původní rozhodnutí zrušil. Má být v jasném rozporu s účelem trestního řízení.

 

"Městský soud paradoxně a očividně proti smyslu trestního řádu odůvodnil zastavení trestního stíhání recidivou,“ píše se v rozhodnutí Nejvyššího soudu, který má Právo k dispozici.

 

 

Nejvyšší soud nicméně uznal, že dřívější odsouzení Josefa O. opravdu neměla potřebný výchovný účinek a nevedla k jeho nápravě. "Pokud se ale v tomto směru nedá do budoucna reálně očekávat nějaká změna, vystupuje do prostředí význam represivní složky řízení,“ argumentoval podle deníku Nejvyšší soud.

 

Právě uložení dalšího nepodmíněného trestu má podle názoru Nejvyššího soudu předcházet trestné činnosti - a to alespoň po dobu pobytu ve vězení. Zároveň dochází i k výchově dalších lidí, kteří jsou tak motivováni dodržovat zákony.

lud TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama