Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 2. 2018
dávejte si pozor

Zloději aut mají novou techniku! Otevřou klíčem, který máte doma

Klíč od auta
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Jen minutu a půl trvalo třem zlodějům v Hradci Králové, aby překonali bezpečnostní systémy osobního auta a odjeli s ním směrem k polským hranicím. Technické vybavení zlodějů se totiž stále zlepšuje. Otevřeli si klíčem, který ležel zamčený v předsíni.

Tři zloději si uprostřed noci vyhlédli auto zaparkované před domem. Klíčky od auta byly sice zamčené v předsíni, zloděj ale pomocí zesilovače signál zvýraznil. 

 

"Čtečka prodlouží signál od klíče. Po zachycení prvního signálu se vozidlo otevře, po zachycení druhého se nastartuje," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

 

Za 90 sekund byli zloději pryč i s autem za 3,5 milionu. Naposledy byla GPS auta zachycena na hranicích s Polskem, pak se ztratila.

 

Systém bezklíčového odemčení a nastartování má být dalším z bezpečnostních prvků. Je postavený na tom, že máte klíč nebo kartu u sebe. "Vozidlo se startuje zmáčknutím tlačítka start, stop. Bez karty to nenastartuje," vysvětlil prodejce aut Michal Maršík.

 

 

Zatím žádná automobilka nepřišla s nápadem, jak signál vypnout, když auto nepoužíváte. "Doporučujeme klíčky například dávat do plechové krabičky. Měli jsme i případ, kdy si je majitel schovával do lednice," popsala Kormošová.

 

Každý bezpečnostní prvek zatím zloději překonali. Přesto odborníci doporučují drahé auto dobře pojistit a zlodějinu co nejvíce ztížit. "Třeba vypískováním VIN kódu na přední sklo, mechanickým zajištěním řadící páky, použít třeba GPS sledování vozu," radí Maršík.

 

 

Na hHadecku je to vůbec první takto sofistikovaně ukradené auto, v Německu a Rakousku už takové krádeže plní statistiky několik let. Vzhledem k tomu, že zloděj nesmí cestou dlouho zastavit, bez klíče by totiž znovu nenastartoval, mnoho z nich řídí pod vlivem drog. Ve východočeské metropoli už takto skončila cesta minimálně tří ukradených luxusních aut. 

mom/Filip Pultar TN.cz
Reklama