Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 3. 2016
nový artikl

Zloději kovů přešli na dřevo. V lesích kácí a kradou celé stromy!

Zdroj: TV Nova

Krást kovy už se zlodějům nevyplácí. Místo toho se vrhli na dřevo. Na Karvinsku se v poslední době množí případy drancování lesů. Zloději si kusy poražených stromů odvážejí na kolečkách nebo na přívěsných vozících.

Poté, co začal ve sběrnách platit zákaz výkupu kovů za peníze na ruku, zdálo se, že bude od drobných zlodějíčků klid. Jenže když už jim šrot nevynáší, našli si nový způsob, jak přijít k penězům. Přeškolili se na kradení dřeva.

 

"Máme signály o tom, že jsou určité skupiny, které přešly na jiný způsob obživy a to je třeba krádež dříví," potvrdil Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ostravě.

 

 

Po řádění zlodějů na Karvinsku zůstává v lese spoušť. "Jsou tady káceny javory, jasany, lípy, břízy, modříny. Ta skladba je pestrá," doplnil ho kolega z inspekce Pavel Džubera. Aby to zloději měli snadné, kradou dřevo převážně kolem cest. "Vybírají stromy, které jsou zhruba do těch dvaceti centimetrů v průměru," popsal taktiku zlodějů Karel Kozubek.

 

 

Zloději ale musejí mít kromě drzosti i silné paže. Na stromech jsou známky toho, že byly káceny ručními pilami. Když zloději strom porazí a očistí od větví, naloží ho na kolečka. Stromy na Karvinsku řezali zloději poměrně vysoko nad zemí, ale nebylo to proto, že by se jim nechtělo ohýbat. Řezali tak vysoko proto, aby viděli, kdyby se k nim někdo z okolí blížil.

 

 

Krádežemi se už zabývá i policie, několik pachatelů už dopadla. "Škoda se pohybuje v řádech desítek tisíc, s tím že výše ekologické újmy na lesích, jako složce životního prostředí, může být ještě vyšší," vypočítal Pavel Džubera.

 

Ukradené a posekané dříví, pokud jde přímo do kotle, způsobuje dýmivost, protože je mokré. Lidi v okolí pak trápí štiplavý dým. Ovzduší na Karvinsku je dlouhodobě špatné a majitelé rodinných domků k tomu tímto způsobem ještě přispívají.

tn.cz / gar