Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.6. 2017 21:08
obešli zabezpečení

Zloději ukradli solární elektrárnu. Museli mít kamion a jet víckrát

Solární panel
Zdroj: oficiální zdroj
Solární elektrárna

Krádež několika stovek solárních panelů ze soukromé elektrárny v Sedlici na Strakonicku vyšetřují jihočeští kriminalisté. Zloději majiteli způsobili obrovskou škodu. Jak se zlodějům podařilo nepozorovaně panely odvést je záhadou. Elektrárnu totiž střeží kamerový systém.

Ještě ve čtvrtek navečer byly solární panely na svém místě. V pátek ráno ale majitel elektrárny našel jen prázdné rámy. Zmizelo celkem tři sta kusů. Kam, to nikdo neví. "Způsobená škoda byla vyčíslena na milion dvě stě tisíc korun," potvrdil policejní mluvčí Milan Bajcura. Zloději přijeli pravděpodobně kamionem k zadní části elektrárny a tam pak panely nakládali.

 

 

Kradli v zadní části elektrárny kam není z obce vidět. Objekt je kromě kamer chráněný i dalším bezpečnostním zařízením. Ani s ním zloději neměli žádný problém. "To byla banda nějaká. Opravdu to byli čípkové, protože i poplašný systém obešli. Museli tam mít nějakýho dobrýho," myslí si okradený majitel solární elektrárny.

 

Kriminalisté pracují s několika verzemi. Mezi nimi je i ta, že zloději kradli na objednávku. Solární panely mohly zmizet za hranicemi. Podle provozovatele elektrárny muselo být zlodějů minimálně deset. Podle toho, jak panely odmontovali, museli dobře vědět co dělají.

 

 

Na místě se totiž zloději pohybovali tak, jako by ho velmi dobře znali. Ukradených panelů bylo tolik, že se pravděpodobně museli několikrát během noci vracet. "Žádáme případné svědky, kteří by viděli že by odtud odjíždělo větší množství vozidel, které by měly přívěsné vozidla, aby nás kontaktovali," vyzval policejní mluvčí Milan Bajcura.

 

Elektrárna v Sedlici vyrábí proud od roku dva tisíce deset. Už krátce po uvedení do provozu se odtud ztratily panely poprvé. Zloděje se dodnes nepodařilo dopadnout.

 

Podívejte se na reportáž:

 

tn.cz / gar