Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.6. 2016 22:02
Anketa Měla by odstoupit?

Zlomí jí Chrastava vaz? Na ministryni školství se valí kritika

Zdroj: TV Nova

Výchovný ústav v Chrastavě možná změní svůj režim jen kosmeticky. Místní se obávají, že jej ministerstvo neplánuje zrušit, ale jen chce přejmenováním zakrýt úlohu, kterou bude ve skutečnosti plnit. Na ministryni školství se kvůli její roli v kauze chrastavského ústavu valí kritika.

Ministryně sice ve středu oznámila, že se výchovný ústav v Chrastavě zruší. Místní se ale obávají, že přejmenování na dětský domov má jen umlčet kritiku. Starosta i dlouholetý bývalý ředitel ústavu si myslí, že zařízení bude nadále fungovat jako místo pro nejproblémovější děti s kriminální minulostí.

 

"V Chrastavě nebudou působit delikventi od 15ti let výše. Ale nebude to normální dětský domov. Dětský ústav se školou je krycí název pro výchovný ústav pro děti do 15ti let," nelíbí se malý rozsah plánovaných změn starostovi Chrastavy Michaelu Canovovi.

 

Přechodné vedení zařízení zavedlo netradiční experiment, který se ale vůbec nezdařil. V rámci budování důvěry začalo odměňovat chovance za přestupky. Jeden z chovanců, který dostal vycházku za napadání vychovatelů a záchranářů, teď míří do boletického ústavu, tedy nejpřísnějšího zařízení v republice.

 

 

Anketa

Měla by ministryně školství Kateřina Valachová rezignovat?

Hlasovalo 686 lidí.
Ve středu odpoledne ho policisté zadrželi na útěku. Předtím se ještě pokusil ukrást láhev vodky v supermarketu. Policisté jej obvinili z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a teď pobývá v policejní cele. Policisté dali také podnět k jeho vazebnímu vyšetřování.

 

Ministerstvo školství také bývalé ředitelce zakázalo komunikovat s médii. Proti přísnému režimu, který předtím v ústavu panoval, protestoval úřad ombudsmanky Anny Šabatové. Ten tvrdil třeba, že vychovatelé měli chovance ponižovat stříháním vlasů.

 

 

"Pokud chlapci chodí s vystříhanými neslušnými piktogramy nebo hákovými kříži, tak se na to nemůžeme dívat bez reakcí. Co se týče úpravy vousů a vlasů jinak neměli žádné omezení," bránila se bývalá ředitelka výchovného ústavu Markéta Sochorová.

 

Chrastava je jen dalším z kroků, které kritici ministryni školství vyčítají. Dokonce ji překřtili na ministryni chaosu.
"Ministryně školství postupuje v resortu velice chaoticky," uvedl její předchůdce, dnes předseda ODS Petr Fiala. "Nejprve vyměnila vedení, pak změnila pravidla a pak řekla, že to vlastně zruší," vyčítá jí Fiala její kroky v případě chrastavského ústavu.

 

 

"Z mého pohledu by bylo pro školství užitečnější, kdyby paní ministryně nedělala unáhlené kroky a ty kroky byly praktičtější," přidala se ke kritice odbornice TOP 09 na školství Anna Putnová.

 

Kritici ministryni vyčítali už její působení v kauze šikany učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně. Ministryni trvalo celých 10 dní, než se do inkriminované školy vypravila.

 

Pod její působení spadá také sport. Přesto ministryně několik dní váhala, jak se vůbec postavit ke kauze opilých rozhodčích při prvoligovém fotbalovém utkání Příbrami a Slavie. Zasahování do fungování ústavu ve Chrastavě je pak posledním černým puntíkem, který si u svých kritiků vysloužila.
 

vbo, Ivan Berka & Bára Divišová TN.cz