Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Aktualizováno 8.3. 2018 21:23
inaugurační projev

Žlučovitý útok pomstychtivého starce, zuří politici kvůli Zemanovi

Zdroj: TV Nova

Inaugurační projev Miloše Zemana vyvolal vlnu nevole především v řadách opozičních politiků. Zeman totiž kritizoval podnikatele Zdeňka Bakalu a některá média, na protest se několik hostů zvedlo a odešlo ze sálu. Jak své chování odůvodnili?

Zemanův projev při čtvrteční inauguraci byl hodně kontroverzní. Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí. Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia a veřejnoprávní Českou televizi. Někteří politici, zejména z TOP 09, ODS a KDU-ČSL opustili při této pasáži projevu sál.

 

"Útok na nás v inauguračním projevu je nevhodný. Útok na nezávislá média je ovšem vyloženě neslušný. Proto jsme odešli,“ vysvětlil na facebooku Dominik Feri. Spolu s dalšími členy TOP 09 zamířil do restaurace k Černému volovi.

 

 

"Ještě jeden takový spojovací projev a máme tu občanskou válku," dodal Karel Schwarzenberg.

 

"Absolvoval jsem s úctou ceremoniál složení ústavního slibu. Poté však nenásledoval projev prezidenta republiky, jak uváděl program. Následoval žlučovitý útok pomstychtivého starce na všechny, i na novináře, kteří vůči němu nejsou servilní. Tohle fakt nemusím poslouchat na Hradě," přidal se Miroslav Kalousek.

 

 

 

A reagoval také předseda strany Jiří Pospíšil.

 

 

Svůj odchod ze sálu vysvětlil také poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka. "Přál bych si, aby nás v druhém období prezident Zeman překvapil. Aby společnost spojoval, kultivoval, dbal Ústavy a zákonů, držel své vlastní slovo, hovořil kultivovaně a vnášel do společnosti křesťanské hodnoty. Každý můžeme pozitivně překvapit," řekl. 

 

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek označil vystoupení prezidenta za naprosto nevhodné. 

 

Svou nelibost se Zemanovým projevem vyjádřil také komunista Jiří Dolejš. 

 

Poslanec a starosta Líbeznic za ODS Martin Kupka řekl, že dnešní inaugurační projev byl strašný zážitek. 

 

"Vedl své staré bitvy, shazoval politické soupeře, útočil na média včetně veřejnoprávních, vyrovnával si osobní účty. Byl malicherný a pomstychtivý, nikoliv velkorysý a státnický," myslí si předseda ODS Petr Fiala.

 

 

Jan Farský po proslovu prezidenta na facebooku uvedl, že pro něj je jedinou a nejvyšší autoritou Ústava České republiky.

 

Pozitivně naopak na dnešní inauguraci reagoval předseda ČSSD Jan Hamáček. 

 

Svůj názor na facebooku vyjádřil i Zemanův protikandidát v prezidentské volbě Jiří Drahoš. Posteskl si, že změna se bohužel nekoná. 

 

A přidal se také Michal Horáček. "Nevěšet hlavu. Přemýšlet, pracovat, nebát se," vzkázal lidem. 

 

Na sociálních sítích reagovali také novináři z médií, která Zeman kritizoval. Například šéfredaktor Respektu Erik Tabery Zemanovi vzkázal, že se nedá zastrašit a že o jeho přízeň nestojí.

 

 

Vydavatelství Economia, které mimo jiné provozuje servery IHNED.cz a Aktuálně.cz a vydává Hospodářské noviny, později odpoledne vydalo oficiální prohlášení. "Odsuzujeme prohlášení prezidenta ČR, že by novináři nakladatelství Economia neměli mít úctu občanů České republiky," oznámil generální ředitel Economie Roman Latuske. "Novináři našich titulů nehledají senzaci, ale pravdu. Budou pokračovat v tom, co dělají, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," doplnil.

 

Zeman také obvinil Českou televizi, že se ve zpravodajství příliš přikláněla ke straně TOP 09. "Budu předpokládat, že vzhledem k nedávným volebním výsledkům této strany se Česká televize napříště stane poněkud vyváženější," prohlásil.

 

Mluvčí České televize Karolína Blinková označila rétoriku zaměřenou proti veřejnoprávním médiím a jejich nezávislosti za nepřijatelnou. "Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště z úst nejvyššího ústavního činitele České republiky," připomněla nedávnou vraždu novináře Jána Kuciaka na Slovensku.

mom tn.cz / ČTK
Reklama