Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.12. 2017 21:04
Sama rezignovala

Změna v čele polské vlády. Premiérka Beata Szydlová končí

Polská premiérka Beata Szydlová
Zdroj: Profimedia
Beata Szydlová

Polská premiérka Beata Szydlová rezignuje na svou funkci, oznámila ve čtvrtek večer po jednání stranických špiček vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Ve funkci ji nahradí dosavadní vicepremiér a ministr financí Mateusz Morawiecki.

O změnách v polské vládě se spekulovalo už delší dobu. Na jednání stranických špiček nabídla Szydlová, jejíž vláda dnes čelila neúspěšnému hlasování o nedůvěře, svou rezignaci, kterou vedení Práva a spravedlnosti přijalo.

 

"Paní premiérka podala demisi, kterou politický výbor přijal," řekla mluvčí Beata Mazureková. Dodala, že podle špiček PiS má Szydlová nadále plnit "důležitou funkci ve vládě". Na premiéra výbor navrhl Morawieckého.

 

Rekonstrukci kabinetu podle televize TVN 24 vysvětlila tím, že mezinárodní a domácí situace stavějí "trošku jiné výzvy", což vyžaduje "změny nejen ministrů, ale i vedení vlády".

 

 

Podle televize by Morawiecki mohl být pověřen funkcí v pátek, aby nová vláda byla jmenována příští týden v úterý. Další změny ve vládě se mají podle serveru Onet.pl odehrát až příští měsíc.

 

Před sídlem parlamentu a před centrálou PiS demonstrovalo několik stovek přívrženců opozice, kteří se domáhali zachování nezávislosti soudů a skandovali hesla typu "Chceme právo a spravedlnost!" Podle listu Gazeta Wyborcza došlo k potyčkám s policií.

vbo tn.cz / ČTK
Reklama