Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 9. 2016
co bude jinak

ZMĚNY OD ZÁŘÍ: Bič na kuřáky, zvyšování platů i nové slevy

Novinky
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com, Úřední věstník Evropské unie
Od září se změní hodně věcí (ilustrační foto)

S příchodem září nekončí jen prázdniny, ale vstupuje v platnost také celá řada změn, které se dotknou nás všech. Ty největší nastanou patrně ve školství, zvyknout si ale budeme muset také na změny v dopravě nebo na odpudivé obrázky na cigaretách.

Školství se od základu změní

Pracovníci ve školství dostanou přidáno, učitelům se zvedne tarif o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta. Učitelé s praxí do šesti let by si měli přilepšit zhruba o 1300 Kč, ti s delší praxí o 1500 až 1600 Kč měsíčně. Asistenti pedagogů by měli mít od září o 1340 Kč navíc.

 

Do praxe vstupuje také povinné začleňování dětí s mentálním či tělesným postižením do klasických tříd. Tzv. inkluzí chce ministerstvo školství dosáhnout toho, aby speciální školy (tzv. praktické) navštěvovaly jen děti, které to skutečně potřebují. Ostatním má pomoci překonat jejich znevýhodnění. Dnes praktické školy navštěvuje asi 18 tisíc dětí. Změna se od září dotkne jen asi 205 žáků. Ti budou mít zdarma nárok na pedagogického asistenta a nejrůznější pomůcky, které jim s výukou pomohou.

 

Od letošního školního roku budou žáci devátých tříd skládat jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Společné zadání budou mít z češtiny a matematiky, výjimkou budou umělecké a sportovně zaměřené školy.

 

Novela školského zákona se postavila také za učitele. Některým z nich totiž s koncem školního roku nastávaly krušné časy, na dva měsíce museli na úřad práce. Ředitelé jim dávali smlouvu jen na deset měsíců, se začátkem září jim potom úvazek obnovili. To už teď ale nesmí, minimální délku pracovního poměru pro pedagogy stanovuje zákon na dvanáct měsíců.

 

 

Změny se týkají také maturantů, po třech letech totiž budou jejich maturitní slohové práce znovu posuzovat externí hodnotitelé z Cermatu. Podle Cermatu totiž pedagogové ze škol, kteří studenty osobně znali, posuzovali mírně a neobjektivně.

 

Změny jízdních řádů

Je již tradicí, že přes prázdniny se jízdní řády vlaků, autobusů i městské dopravy více či méně mění. Nebuďte tedy překvapeni tím, že od čtvrtka bude všechno zase úplně jinak. V některých městech dojde i k trvalým změnám některých spojů. Ty největší se chystají v Praze, kde už od konce minulého týdne změnilo své trasy několik tramvajových linek, od 1. září se k nim přidají i některé autobusy. Na změny se ale musí připravit třeba i v Brně. Zkontrolujte proto internetové stránky místních dopravních podniků.


Možnost změnit zdravotní pojišťovnu

Změnit zdravotní pojišťovnu už v současnosti není žádný problém. Měnit ji můžete jednou ročně a to ve dvou termínech - jarním a podzimním. Letos už můžete pojišťovnu vyměnit jen do 30. září, pokud tedy nejste se svou stávající spokojeni, není na co čekat. Klientem nové zdravotní pojišťovny se tak stanete od 1. ledna příštího roku.

 

 

Odpudivé obrázky na cigaretách

Ve snaze odradit lidi od kouření nakázala Evropská unie výrobcům cigaret umisťovat na krabičky varovné obrázky, které budou pokrývat 65 % její plochy. Celkem si mohou vybrat z 48 motivů, které mají na nebezpečnost kouření upozornit. Povinně se musí na cigaretových krabičkách začít objevovat od 7. září, krabičky v dosavadní úpravě ale mohou být prodávány až do 7. prosince.

 

142

GALERIE: Varovné obrázky na krabičkách cigaret

Zdroj: Úřední věstník Evropské unie

Varovné obrázky na krabičkách cigaret - 1

Hodnocení:

 

Školáci mohou znovu uplatňovat slevy

Zatímco o prázdninách si školáci za cestování vlaky a autobusy pěkně připlatili, se začátkem školního roku znovu mohou používat žákovské slevové průkazy. Bez řádného potvrzení od školy ho ale dopravce neuzná a omluvou nebude ani to, že škola teprve začíná. Tiskopis si koupíte za 2 koruny, část vyplníte vy, část škola a platnost průkazu potvrdí nakonec i dopravce, za poplatek 50 Kč.

 

Výhodu budou mít studenti v Olomouci, těm starost s obstaráváním nového průkazu odpadne. Tedy alespoň těm, kteří jsou majiteli mezinárodního studentského průkazu ISIC. Ten budou od letošního září uznávat dopravci po celém kraji. Se slevou tak budou moci studenti cestovat v MHD, meziměstských autobusech i vlacích.

 

 

Přibude poboček České pošty

Celkem sedmnáct nových poboček České pošty se otevře prvního září po celé republice. Společnost tak pokračuje v projektu Pošta Partner, kterých je v současnosti už 206. Tady pobočky vzniknou:

Plzeňský kraj - Horšice, Řenče

Karlovarský kraj - Útvina

Moravskoslezský kraj - Děhylov, Bílovec 5, Bobrovníky

Královéhradecký kraj - Samšina, Slatiny

Jihomoravský kraj - Olomučany, Kučerov, Pavlov

Středočeský kraj - Hospozín

Ústecký kraj - Očihov, Strojetice

Zlínský - Zlobice, Březůvky

Vysočina - Dušejov

 

Příprava na EET

Před zahájením elektronické evidence tržeb musí všichni podnikatelé, kterých se to týká, požádat o tzv. autentizační údaje. Pomocí nich se následně přihlásí do webové aplikace, kde před zahájením evidence vyplní údaje o všech provozovnách, z nichž jim plynou tržby. EET začne fungovat od prosince, nejprve pro ubytovací a stravovací zařízení, poté se zapojí obchody a nakonec (v roce 2018) řemeslníci.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SMUTNÁ ZPRÁVA PRO KUŘÁKY MARIHUANY: Takhle podle nové studie dopadnou

NEUVĚŘITELNÝ ZÁZRAK: Tento jednoduchý elixír kompletně vyčistí plíce všem kuřákům!

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.9. | 07:53 marty2702
36
stejně budou lidi cigarety kouřit dál at je na nich co chce obrazkama na tom ...
1.9. | 13:53 pichav
-4
PRO INTELIGENTNIHO CLOVEKA SE NEMENI NIC !!!! TEN SE RIDI SAM SEBOU A SVYM ...
7.9. | 13:22 kacipavel
1
Náhlasit nevhodný komentář
Místo hanlivých obrázků …kdyby na každé cigaretě byl jeden vládní darmožrout ..to by bylo pokouřeníčko !!! To by se asi brzo nafouknul státní rozpočet !!
2.9. | 12:50 attack1939
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ti, co hulí léta budou dál a ti, co na to mít nebudou, přejdou na trávu nebo budou sbírat vajgly a ze zbytků tabáku budou dělat cigarety.
2.9. | 08:49 Barbora Doleželová
3
Náhlasit nevhodný komentář
Podružné věci, to co by řešit měli, na to není čas
2.9. | 00:06 Dana Žiláková
1
Náhlasit nevhodný komentář
Zvyšování platů?Asi jak kde,ve státní správě určitě,jinde ani omylem.
1.9. | 17:58 tevka
3
Náhlasit nevhodný komentář
Pošta otevírá pobočky v malých dědinách a spořitelna ruší od října pobočky v menších městech-např.u nás přes 2 500 obyvatel.
1.9. | 17:44 tenvzdyspatny
8
Náhlasit nevhodný komentář
Kuřák umře, nekuřák taky.... To za chvíli zakážou ženám polykat semeno? Nebo se mám připravovat na to, že budu posílat do bruselu žádost o vyčůrání? V demokracii má každý svéprávný člověk možnost volby, naznačuje tedy brusel, že nežijeme v demokracii, nebo že každý kuřák je nesvéprávný?
1.9. | 16:37 Miroslav Hanko
6
Náhlasit nevhodný komentář
Prodávat tabatěrky to bude terno.
1.9. | 14:27 jhena
9
Náhlasit nevhodný komentář
děkuji neznámému zaslepenci za udělění -1 (tedy palec dolu), že mě a můj komentář vyhoupl do modrých a tudíž populárních polí nahoře, takto přesně to funguje, pokud si někdo svúj čin nepromyslí do důsledku, jako je to s obrázkama na cigaretách
1.9. | 13:53 pichav
-4
Náhlasit nevhodný komentář
PRO INTELIGENTNIHO CLOVEKA SE NEMENI NIC !!!! TEN SE RIDI SAM SEBOU A SVYM ROZUMEM A POCITY A SRDCEM !!!! TIM CO JE TAM PSANO SE RIDI JEN PRIVAZANE MOUROVATE OVCE !!!! CO JSOU PODELANE A SUBMISIVNI !!!! A PROTO PLATI JAK MOUROVATE !!!! PROSTE OVCE !!!!
1.9. | 13:03 Vincent Vegansky
4
Náhlasit nevhodný komentář
Myslím, že to nějaký smysl má, on ten kuřák se bude dívat jako že nic, ale v hlavě mu to zavrtá, já jsem kouřil hodně před 20 lety, a nechtěl jsem, díval jsem se na chrchlavé dědky a říkal jsem si, takhle dopadnu,,,,je dobré vidět to.