Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.12. 2017 21:13
Potvrzená jména

Známe všechny nové ministry! Tohle má být Babišova vláda

Babiš vybral ministry
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Andrej Babiš už zveřejnil jména nových ministrů

Andrej Babiš představil všechny kandidáty na ministry své menšinové vlády. V kabinetu má zasednout deset mužů a čtyři ženy. Babiš zároveň odmítl, že by ministry vybíral sám.

Posledním kandidátem, kterého zbývalo potvrdit, byl ten na ministra školství. Má se jím stát současný náměstek zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga, který je také zastupitelem Brna a Jihomoravského kraje.

 

Jména se v médiích objevila i přesto, že je chtěl Babiš držet v tajnosti. Že kandidáty neprozradí, slíbil navíc na schůzce prezidentu Miloši Zemanovi. "Chtěl s nimi nejdřív konzultovat jejich budoucí práci. Ale už v úterý byl celý seznam na internetu. Tak snad si můžu dovolit je říct i vám," uvedl Babiš na facebooku.

 

Ve vládě budou čtyři ženy a deset mužů. Někteří ze současných ministrů zůstanou na svých postech - Richard Brabec dál povede ministerstvo životního prostředí, Robert Pelikán spravedlnosti, Dan Ťok dopravy. Martin Stropnický se z resortu obrany, kde ho nahradí Karla Šlechtová, přesune na ministerstvo zahraničí.

 

Zbylých devět kandidátů dosud ve vládě nezasedalo. Novými členy vlády mají být kromě zmíněného Plagy ještě Babišův poradce a poslanec ANO Adam Vojtěch jako ministr zdravotnictví, muzikolog Ilja Šmíd jako ministr kultury a poslankyně za ANO Klára Dostálová jako ministryně pro místní rozvoj.

 

 

Ministryní financí bude dosavadní náměstkyně úřadu Alena Schillerová, ministerstvo průmyslu má řídit manažer Siemensu v Česku Tomáš Hüner a ministryní práce a sociálních věcí má být radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Jaroslava Němcová. Kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu Lubomír Metnar a na ministra zemědělství majitel koncernu Úsovsko Jiří Milek.


"Nerozhodoval jsem o nich sám, jak mi podsouvají komentátoři. Vůbec. Všechny jsem fakt pečlivě, týdny, konzultoval s našimi ministry, s vedením hnutí i s našimi poslanci. Měl jsem spoustu schůzek, vícero kandidátů to odmítlo. Chtěl jsem si být opravdu jistý, že jsem vybral dobré lidi," dodal Babiš.

 

Prezident Miloš Zeman chce Andreje Babiše jako předsedu hnutí ANO, které vyhrálo sněmovní volby, jmenovat premiérem příští týden. Jeho vládu by měl jmenovat 13. prosince.

 

Seznam kandidátů na ministerské posty:

Ministerstvo životního prostředí – Richard Brabec

Ministerstvo spravedlnosti – Robert Pelikán

Ministerstvo zahraničních věcí – Martin Stropnický

Ministerstvo obrany – Karla Šlechtová

Ministerstvo dopravy – Dan Ťok

Ministerstvo pro místní rozvoj – Klára Dostálová

Ministerstvo financí – Alena Schillerová

Ministerstvo zdravotnictví – Adam Vojtěch

Ministerstvo průmyslu a obchodu – Tomáš Hüner

Ministerstvo vnitra – Lubomír Metnar

Ministerstvo zemědělství – Jiří Milek

Ministerstvo práce a sociálních věcí – Jaroslava Němcová

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy – Robert Plaga

Ministerstvo kultury – Ilja Šmíd

tn.cz / ČTK
Reklama