Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.5. 2017 21:23
hrozilo jim 20 let

Známého unesli a věznili v opuštěném bunkru, soud teď rozhodl

Zdroj: TV Nova

Až k Vrchnímu soudu se dostala kauza Jiřího Procházky a Víta Pospíšila. Podle obžaloby unesli svého známého a věznili ho v jednom z bývalých vojenských bunkrů na jihu Moravy. Křik muže slyšeli naštěstí v blízkých Vedrovicích a pomohli mu. Soud skončil tak, že se vinou jednoho z pachatelů bude zabývat krajský soud znovu, druhý muž odešel s mírnějším trestem.

Jiří Procházka a Vít Pospíšil už mají notně popsaný trestní rejstřík - před soudem stáli třeba kvůli krádežím nebo kšeftům s drogami. Z údajného únosu a věznění svého známého se jim ale podařilo vykličkovat. Přitom původně obžaloba mluvila o pokusu o vraždu. A za to jim hrozil až dvacetiletý trest.

 

"Je to určitě dobrá zpráva, ale hodnotit to vzhledem k tomu, že mi nedali svolení, nebudu," řekl TV Nova obhájce Jiří Hladík.
Jeden z dvojice měl koupit řetěz a dva visací zámky. Známého údajně naložili do auta a zavezli do opuštěného bunkru u Vedrovic. Tam ho uvěznili a nechali. Muži se ale hlasitým křikem podařilo přivolat pomoc.

 

Žádný z trojice aktérů ale nikdy nevypovídal. Krajský soud v Brně tak před časem pokus vraždy smetl ze stolu a za zbavení osobní svobody poslal Pospíšila na čtyři roky a Procházku na pět let do vězení. Dvojice ale dnes u Vrchního soudu uspěla s odvoláním. Hlavně kvůli naprostému minimu důkazů. Kromě biologických stop Pospíšila a nedopalku cigarety se na místě nic nenašlo.

 

 

"Nemáme pochybnosti, že pachatelem je skutečně obžalovaný Pospíšil. Uložili jsme mu souhrnný trest ve výměře 18 měsíců," řekl TV Nova mluvčí Vrchního soudu Vladimír Lichnovský. A to za omezování osobní svobody. Jeho údajný komplic Procházka potrestaný nejspíš vůbec nebude.

 

"Nebylo možno nejen udržet původní právní kvalifikaci, ale ani jej uznat vinným jakýmkoliv jiným trestným činem," dodal mluvčí soudu Lichnovský. Státní zástupce Jaroslav Kandráč dodal, že s tím sice nesouhlasí, ale musí verdikt soudu respektovat.

 

Co a proč se stalo před rokem a půl mezi touto trojicí, tak nejspíš navždy zůstane záhadou.
 

vbo TN.cz
Reklama