Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 11. 2017
zimní příprava

Zoologické zahrady se připravují na zimu, odchyt plameňáků začal

Zdroj: TV Nova

Zoologické zahrady po celé republice se připravují na zimu a v některých zahradách se z toho stal divácky vděčný rituál. V Ústí stěhovali dvousetkilového aligátora Libora, v Plzni koťata lvů a v Liberci hejno pelikánů.

Odchytový tým musí přechytračit 14 pelikánů bílých a 6 skvrnitých. Plán je jednoduchý. Na jezírku spolupracují tři lodě. "Za ty léta se nám nejvíc osvědčila rychlá loď typu kajak," vysvětlil zoolog liberecké zoologické zahrady Jan Hanel.

 

Veslaři vědí, že se ptáci budou chtít držet u sebe a postupně je vytlačují na břeh. Pak už je to na pozemním odchytovém týmu, který ptáky vážící až 15 kilogramů chytá holýma rukama.

 

Tentokrát se to neobešlo bez úrazu. Jeden z pelikánů zobákem zranil svoji ošetřovatelku. "Ohnala se po mně skvrnozobka, bylo jich tam plno v houfu," popsala zraněná Veronika Korábová, která na otázku, jestli zranění bolí dodala: " Ne, nebolí, to je dobrý, to se zacelí za chvilku."

 

Ti, co mají zastřižené letky, se odlovují snadno. Horší je to těmi, kteří se dokážou vznést. Ti se musí unavit, aby nemohli vzlétnout. Pak už stačí je jen dohnat.

 

 

"Čas je docela rekordní. Za hodinku 20 pelikánů si myslím, že je docela dobrý," zaradoval se Hanel po skončení celé akce.

 

V zimovišti je už i třeba aligátor Libor z ústecké ZOO a stěhování čeká lvíčata, levharty skvrnité a exotické papoušky v Plasích na Plzeňsku. V zimovišti teď choulostiví ptáci původem z tropických Filipín stráví následující 4 až 5 měsíců.
 

tn.cz / TV Nova
Reklama