Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 4. 2014
Stočili vám tachometr?

Stav českých autobazarů je ještě horší, než se myslelo

Autobazar
Zdroj: isifa.com
Kvalita autobazarů je varující. Autor: isifa/Lidové noviny/TOMAS KRIST

Společnost TÜV NORD Czech začala před více než rokem realizovat ambiciózní projekt certifikace kvality služeb autobazarů. Ačkoliv firma předpokládala, že přibližně 70% českých autobazarů certifikací neprojde, výsledek byl ještě mnohem horší.

Certifikace, která vycházela z mezinárodních standardů a know-how skupiny TÜV NORD GROUP, měla být jedním z hlavních vodítek pro zákazníky, kde lze bez obav nakoupit ojetý automobil. Výsledek? Podle TÜV NORD Czech lze ojeté vozidlo koupit v Čechách bez rizika pouze u několika málo prodejců.

 

V prvním kole bylo osloveno s nabídkou certifikace, zahrnující stručný popis metodiky i finanční náročnosti, přibližně 400 českých autobazarů. Několik desítek autobazarů zájem projevilo, nicméně po sdělení detailních podmínek se většina z nich rozhodla certifikaci nepodstoupit.

 

Certifikace prověřuje realizaci obchodních a technických procesů v autobazarech, tedy nákupu, kontroly původu, posouzení stavu, přípravy k prodeji, prodeje, eventuálně oprav použitých silničních vozidel.
 

„Původní záměr celého projektu byl pomoci zákazníkům zorientovat se na trhu s ojetými vozy, a ačkoli jsme neočekávali masivní ohlas, výsledek nás velmi překvapil,“ zhodnotil roční působení TÜV NORD Czech na trhu ojetých vozů jednatel společnosti, Ing. Jan Weinfurt.

 

Jednoznačně se potvrdil fakt, že mezi českými autobazary je pouze zlomek těch, kteří náročnou certifikací projdou. „Je to jasné sdělení pro české zákazníky. Až na pár výjimek totiž nemají v České republice jistotu, že nakupují bez rizika,“ říká Jan Weinfurt.


Mezi největší problémy patří podle společnosti TÜV NORD Czech nedostatečný legislativní rámec, který umožňuje například beztrestné stáčení tachometrů. „Existuje sice názor, že stáčení tachometrů je podvod, a jde tedy o trestný čin. To je však pouze matení veřejnosti. Aby bylo stáčení tachometrů trestné, muselo by se prokázat, že ten, kdo tachometr stočil, tak učinil proto, aby za účelem obohacení – a teď cituji trestní zákoník - uvedl někoho v omyl, využil něčího omylu nebo zamlčel podstatné skutečnosti, a způsobil tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou,“ vysvětluje Jan Weinfurt.

 

Podle firmy existuje i mnoho dalších, legislativně neošetřených problematik, které na obchod s ojetými vozy vrhají špatné světlo a umožňují nekalé praktiky. Jde především o vozy, které reálně neexistují, a přesto se objevují v internetové inzerci, absenci minimálních technických požadavků na provozovatele autobazarů, stejně tak jako na jejich finanční zázemí a pojištění proti úpadku.

 

Neexistence volně přístupné databáze o vozidlech, nedokonalý registr vozidel, možnost přihlásit vůz pouze na základě plné moci atd.

 

TÜV NORD Czech, s.r.o. je inspekční a certifikační společnost působící v České republice od roku 1990. Jako člen skupiny TÜV NORD GROUP s působností ve více než 70 zemích patří
k nejvýznamnějším certifikačním autoritám nejen na evropském kontinentu, ale i v celosvětovém měřítku.
 

 

Auto ESA

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.4. | 16:42 lamabila
12
V tomto autobazaru v česku, jsme si vyhlídli 5vozidel Octávia, 3x Golf a 2x ...
16.4. | 22:12 Jenda Benda
-2
TUV využívají jen asi dva autobazary v ČR. Na jejich výsledky bych tedy moc ...
6.8. | 08:20 nubufuso
0
Náhlasit nevhodný komentář
http://pozornaautoesa.nazory.cz/ docela trefné
4.8. | 20:10 robotnikk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Dokud tu budou esa, lepší to nebude
14.7. | 17:51 hutenok
0
Náhlasit nevhodný komentář
No jestli se situace zlepsila, tak jsi urcite nebyl v Davocar... to je peklo na zemi :D
5.1. | 22:31 Dominik Nohavica
0
Náhlasit nevhodný komentář
myslím, že se za rok situace určitě zlepšila a existují autobazary kde se dá dobře koupit. Hlavně v tom největším...
11.12. | 15:50 Tomáš Kroutil
2
Náhlasit nevhodný komentář
No myslim, že dnes už je situace v autobazarech lepší, ale v ESA si jedou pořád svoje...
16.9. | 09:11 Sputnil
4
Náhlasit nevhodný komentář
Nejvetsi provar jsem zazil v Auto Esa, kde jsem koupil prokazatelne bouranou stocenku, s Auto Esa nebyla ohledne reklamace vubec zadna rec, soudit se nema cenu... zbyva uz jen se jim vyhnout obloukem, podvodnikum!!!!
9.9. | 15:09 fluidstress
3
Náhlasit nevhodný komentář
No ono to TUV je pouze prachsprostá fraška, taky to žádnej kloudnej autobazar nemá, možná tak ty šmejdi z Auto ESA.
7.9. | 18:27 milash
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zaměstnanec Auto ESA Pavel Foltýn pro ESA založil projekt http://www.veciautomobilove.cz/ , který se má tvářit jako nezávislé sdružení. Jeho cílem je ale pouze vylepšovat pověst ESA a sbírat kompromitující materiály na ostatní bazary (prostřednictvím zasílání stížností „
24.8. | 18:31 lumparna
4
Náhlasit nevhodný komentář
Tak tohle je úplně jak autobazar ESA. Tam je riziko jisté....jak jsem zjistil.
19.4. | 15:33 petrjanek11
5
Náhlasit nevhodný komentář
hondarr6: no jistě, máte pravdu, nedá se věřit nikomu, do prodává auto. Je to prostě již použitá věc a ta má svoje mouchy a prodávající chce jednoduše prodat a to za každou cenu. osobně nevěřím ani servisce, protože už jsem se setkal s padělanou, takže vždycky jezdím na kontrolu do servisu a ...