Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.7. 2009 14:22

Bouřka ZABÍJELA, zásah bleskem nepřežil mladík v Jeseníkách

Do čtyřčlenné skupinky turistů udeřil v Jeseníkách blesk. Mladík zásah nepřežil. Dvě dívky jsou v nemocnici.

Bouřka, která se v sobotu prohnala nad hlavním hřebenem Jeseníků, si vyžádala jeden lidský život. Potvrdil to dispečer Horské služby Jeseníky Jiři Hendrych, jehož kolegové poskytli na místě prvotní pomoc.
 

"Blesk udeřil do čtyřčlenné skupiny turistů na hřebenu," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš s tím, že záchranáři vyjeli do Branné v půl páté.


"Čtyřiadvacetiletý mladík dostal přímý zásah, oživovali jsme ho šedesát minut, bohužel už marně," dodal.


Neštěstí se stalo na hřebeni pod vrcholem Vozky mezi Ramzovským a Červenohorským sedlem. 

Tragédie se stala v těžko dostupném terénu, kam se nemohla dostat záchranka, a proto museli mladíka přepravit členové horské služby. Jejich zásah navíc probíhal v pokračující bouřce, a proto i oni byli ohroženi na životech.
 

Skupinka si vyšla na túru z nedalekého penzionu a cestou je dostihla silná bouře. Pokusili se schovat do lesa. Tělo mrtvého mladíka nejevilo známky přímého zásahu blesku.


Záchranáři proto spekulují, že ho mohl zasáhnout buď bratříček velkého blesku, nebo se k němu mohl dostat výboj přes potůček vody, kterých se v tu dobu udělalo na místě několik.


Další dvě dívky odvezli do nemocnice


Podle Mareše si přibližně po dvou hodinách po bouřce a úderu blesku stěžovala na bolesti ruky ještě mladá žena, která byla v této čtyřčlenné skupině. Záchranáři ji proto spolu s další dívkou ze skupiny zavezli k ošetření do šumperské nemocnice.


"Dvě dívky jsou od včerejška u nás v nemocnici na pozorování. Jejich stav je stabilizovaný. V nejbližších hodinách by měly být propuštěny domů,“ řekl před polednem tn.cz mluvčí šumperské nemocnice Tomáš Želazko.


Odpoledne už byla jedna z dívek z nemocnice na cestě domů. Druhá prozatím v nemocnici zůstala.


Bouřky zabíjely i jinde


Bouřka v sobotu zabíjela i na Slovensku. Zasáhla hudební festival Pohoda v Trenčíne, kde shodila stan. Zemřel pod ním jeden člověk. Více si přečtěte zde.
 

Špatné počasí sužuje střední Evropu od pátku. Blesky například zapálily rodinný dům ve středních Čechách. Více si přečtěte tady.


Živly ale dělají problémy i zvířatům. V pátek večer se před bouřkou schovalo šest krav z pětadvacetihlavého stáda pod strom. Do něj udeřil blesk a všech šest zvířat zabil.

vrl tn.cz / Mediafax

Diskuze

21.7. | 21:26 Pavla
0
Náhlasit nevhodný komentář
Katana,sice na horách nežiju,ale souhlasím .....také bych nikam nešla, už opravdu trvají dlouho bouřky.
20.7. | 20:50 katana
0
Náhlasit nevhodný komentář
Žiju taky na horách, chtěl jsem minulej týden jít taky na tůru ale pak jsem si říkal že v tomhle počasí co trvá už asi 1 a půl měsíce může přijít z nenadání bouřka a přeci se nedám zabít bleskem. Právě v tomhle počasí to je pěkná nahrávka náhodě.
20.7. | 19:22 pavelkip
0
Náhlasit nevhodný komentář
žiju na horách a tohle je jen hloupá náhoda
20.7. | 18:59 avokicub
0
Náhlasit nevhodný komentář
janik, určitě máš pravdu, ale pravda také je, že tohle počasí už nějakou dobu trvá a když se chystám na takovouto tůru, tak mrknu,jak bude zítra
20.7. | 12:27 janik22
0
Náhlasit nevhodný komentář
je vidět, že vy kdo tady píšete, že je to jeho blbost, jste nikdy nebyli na horách. pokud šli tou cestou, kterou se tady píše, tak je to trasa na celej den a ráno může bejt krásně a ve 3 odpoledne začne bouřka a je jediná cesta odtamtud pryč, tak to prostě jinak nejde, v lese se nikam neschováte, ...
19.7. | 20:52 ffrrff
0
Náhlasit nevhodný komentář
*komentář
19.7. | 20:52 ffrrff
0
Náhlasit nevhodný komentář
volicods-poprvé normální komentrář,-tleskám
19.7. | 14:57 cezar888
0
Náhlasit nevhodný komentář
PŘESNE TAK,TO UŽ NENI NEHODA ALE BLBOST.KRASNEJ VEK ALE ON SI HO TAKOVOU BLBOSTI ZKRATI.SMUTNY :-(((
19.7. | 14:27 avokicub
0
Náhlasit nevhodný komentář
volicods, :) , alespoň jsi svůj opět debilní názor vyjádřil slušně. Jinak souhlasím s "katana".
19.7. | 13:53 katana
0
Náhlasit nevhodný komentář
Škoda mladého života, ale je to nerozum lízt pohorách v tomto nejistým počasí.