Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 8. 2012
Pohřeb Otakara Tomana

Byla to justiční vražda, říká rodina o sebevraždě závodníka Tomana

Zdroj: TV Nova

Justiční vražda. Tak mluví příbuzní a známí o předčasné smrti bývalého motokrosového závodníka Otakara Tomana.

V červnu ho soud uznal vinným z upálení vlastní matky a poslal ho na deset let za mříže. V den, kdy měl Toman do vězení nastoupit, ale spáchal sebevraždu. Dnes se s ním přišly naposledy rozloučit stovky lidí - nikdo z nich nevěří, že by byl kdysi slavný reprezentant schopen vlastní matku zabít.
 

Tragédie Otakara Tomana začala pár dní před vánocemi v roce 2009. V noci tehdy začal hořet jeho dům, kde žil s nemohoucí matkou. Sám z plamenů unikl, 83 žena, která byla už sedm let upoutaná na lůžko, ale uhořela.
 

Po půl roce přišlo obvinění - žhářem je právě Toman.
 

"Já jsem se o ní staral, jak jsem mohl. Vylučuji, že bych se jí chtěl pomstít, abych jí takovým způsobem sprovodil ze světa,“ tvrdil tenkrát Toman.
 

Krajský soud v Praze rozhodoval o Otakaru Tomanovi hned dvakrát. Poprvé ho viny zprostil, podruhé ho ale rovnou poslal na deset let za mříže.
 


"Já jsem ho znal z dílny, ten by neublížil ani kuřeti,“ tvrdí o něm kamarád Jiří Pošík.“Nevěřím, že by tohle byl schopen udělat, a to jsem s ním byl v Dukle 15 let,“ dodává kamarád Jaroslav Falta.
 

Právě druhý rozsudek zpochybňuje celá Tomanova rodina. Podle ní se žádné nové důkazy, které by svědčily o vině jejich otce neobjevily.
 

"Nerozumím tomu dodneška, bohužel otec nevydržel ten tlak a odešel dobrovolně z tohohle světa,“ vysvětluje Tomanův syn.
 

První verze posudků mluvila o tom, že postel, ve které ležela Tomanova matka vzplála kvůli benzínu a naftě. Další už ale mluvily jen o přítomnosti dezinfekce a mastí, které žena běžně používala na proleženiny. Závodníkův syn Radek mluví o justiční vraždě: "Musím říct veřejně, že to nebyl žádný zločinec.“
 

S Otakarem Tomanem, několikanásobným mistrem republiky a mistrem Evropy z roku 1977 se přišly rozloučit stovky lidí.
 

Co se v prosinci 2009 v domku ve Štěchovicích stalo, zůstává dodnes záhadou. Přestože Otakar Toman o tom už nepromluví, jeho rodina chce jeho jméno očistit.
 

fim / s přispěním Jakuba Vrány TN.cz
Reklama