Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 5. 2011

Celníci našli "pančový" rum a vodku! Bylo v nich ROZPOUŠTĚDLO!

Celní správa. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Celní správa nalezla na konci loňského roku "pančový" rum, vodku a režnou, sdělilo v úterý Sdružení výrobců lihovin. Do alkoholu byl přimíchaný isopropylalkohol (IPA), který se používá jako rozpouštědlo a poškozuje játra a ledviny.

"Při požití hrozí například poškození jater či ledvin a vzhledem k tomu, že se asi 80 procent dávky vyloučí jako aceton, přispívá isopropanol nepřímo k poškození centrální nervové soustavy.
Smrt může nastat náhle i v důsledku tohoto poškození, nebo se zpožděním, v závislosti na vývoji šoku s hypotenzí," uvedl Jaroslav Procházky z oddělení klinické biochemie Fakultní Thomayerovy nemocnice. Odhadovaná smrtelná dávka je podle něj asi 100 až 250 ml.

Zboží, ve kterém byl IPA obsažený, bylo nalezené na Zlínsku a v Praze. Celníci zabavili více než 10 tisíc lahví s objemem od půl do deseti litru. Zatím se nezjistilo, odkud alkohol s IPA pocházel.

PODÍVEJTE SE:
VIDEO: Geniální nápad recesisty. Vymyslel sprchový gel s vůní rumu


Nelegální výrobci používali prozatím při pančování hlavně bitrex. Isopropylalkohol je podle Sdružení výrobců lihovin nebezpečnější. Zvláště kvůli tomu, že ve výrobcích a zejména v těch, které jsou ochucovány tresťmi (např. v tuzemáku), je nerozpoznatelný.

Nejvíce ohroženi jsou zákazníci restauračních zařízení. Sdružení varuje provozovatele restaurací a také stánkaře, že právě jim se může takový alkohol nabízet. Pozornost by měli věnovat zejména nestandardním balením lihovin nebo balením bez etikety.

Isopropylalkohol býval součástí například Okenay či Ironu.

Mediafax
Reklama