Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 5. 2011

Celníci našli "pančový" rum a vodku! Bylo v nich ROZPOUŠTĚDLO!

Celní správa. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Celní správa nalezla na konci loňského roku "pančový" rum, vodku a režnou, sdělilo v úterý Sdružení výrobců lihovin. Do alkoholu byl přimíchaný isopropylalkohol (IPA), který se používá jako rozpouštědlo a poškozuje játra a ledviny.

"Při požití hrozí například poškození jater či ledvin a vzhledem k tomu, že se asi 80 procent dávky vyloučí jako aceton, přispívá isopropanol nepřímo k poškození centrální nervové soustavy.
Smrt může nastat náhle i v důsledku tohoto poškození, nebo se zpožděním, v závislosti na vývoji šoku s hypotenzí," uvedl Jaroslav Procházky z oddělení klinické biochemie Fakultní Thomayerovy nemocnice. Odhadovaná smrtelná dávka je podle něj asi 100 až 250 ml.

Zboží, ve kterém byl IPA obsažený, bylo nalezené na Zlínsku a v Praze. Celníci zabavili více než 10 tisíc lahví s objemem od půl do deseti litru. Zatím se nezjistilo, odkud alkohol s IPA pocházel.

PODÍVEJTE SE:
VIDEO: Geniální nápad recesisty. Vymyslel sprchový gel s vůní rumu


Nelegální výrobci používali prozatím při pančování hlavně bitrex. Isopropylalkohol je podle Sdružení výrobců lihovin nebezpečnější. Zvláště kvůli tomu, že ve výrobcích a zejména v těch, které jsou ochucovány tresťmi (např. v tuzemáku), je nerozpoznatelný.

Nejvíce ohroženi jsou zákazníci restauračních zařízení. Sdružení varuje provozovatele restaurací a také stánkaře, že právě jim se může takový alkohol nabízet. Pozornost by měli věnovat zejména nestandardním balením lihovin nebo balením bez etikety.

Isopropylalkohol býval součástí například Okenay či Ironu.

Mediafax