Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.10. 2012 19:12
týrání zvířat

Chov hrůzy! Kůň na dvoře bez pomoci umíral dva dny

Zdroj: Televizní noviny

Dva dny nechal bez pomoci na svém dvoře umírat koně soukromý zemědělec ze Slavic na Třebíčsku. Po upozornění na místo vyjeli veterináři a zjistili, že muž na statku týrá koně, krávy a další hospodářská zvířata.

Všechna zvířata na statku jsou ve velmi zanedbaném stavu. Žijí na dvoře plného harampádí a stavebního odpadu. Právě dlouhá a krutá smrt bělouše, který zesláblý na dvoře umíral dva dny, vyburcovala místní, aby na zemědělce Marka Svobodu zavolali veterinární správu.
 

"Ten kůň se vůbec nezvedl. Byl totálně vyčerpanej, druhý den jsme přišli do práce a on tam furt ležel. Mysleli jsme si, že je mrtvej, ale on zvedl hlavu,“ popsal umírání koně svědek Milan Mokrý.
 

Veterinární správa podezření z týrání zvířat potvrdila a uložila zemědělci pokutu v řádu několika tisíc korun. Další pokuta muá hrozí od města Třebíč, kterému veterináři případ předali. "Zjistili jsme porušení zákonů, konktrétně zákona na ochranu zvířat proti týrání. Chov byl ve velmi špatném stavu,“ popsal stav zvířat ředitel Krajské veterinární správy Božek Vejmelka.
 

 

Chovatel přitom veškerá zjištění popírá. "Tady žádný týrání není,“ tvrdil štábu TV Nova. Rozporuje to ale nejen zpráva veterinářů, ale také svědci, kteří tvrdí, že týrání zvířat je dlouhodobé. "Zjara chcíplo hříbě, v létě kráva,“ říká Milan Mokrý. "Já si myslím, že takový člověk by neměl chovat zvířata,“ dodává.
 

Podle zákona má teď zemědělec nějaký čas na to, aby vše dal do pořádku. Pokud se tak nestane, mohou mu veterináři celý chov zavřít a zvířata odebrat. Už avizovali, že farmáře v brzké době čekají jejich další kontroly.

tn.cz / gar