Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.5. 2013 18:47
Nebylo dost důkazů

Cyklista Andrle je nevinný. Je to ale jedna velká hrůza, řekl soudce po verdiktu

Zdroj: TV Nova

Bývalý profesionální cyklista René Andrle je nevinen. Žalobce ho vinil z podvodu za 24 milionů. Soudce musel vynést osvobozující verdikt, i když s ním úplně nesouhlasil, ale k trestu neměl dostatek důkazu. Řekl jen, že případ byla jedna velká hrůza!

Hradecký krajský soud zprostil bývalého cyklistu Reného Andrleho a lobbistu Josefa Matouše obžaloby z údajného podvodu při financování hradeckého cyklistického klubu. Obžaloba oba muže vinila, že způsobili klubu PSK Whirpool, škodu za více než 24 milionů korun. Rozsudek ale zatím není pravomocný, protože žalobce si nechal lhůtu na podání odvolání. A podle informací přímo od soudu se zdá, že se státní zástupce proti verdiktu odvolá.
 

Podle obžaloby Matouš hradeckému klubu po dohodě s Andrlem převáděl dotace z výtěžků loterijní činnosti, i když takové zprostředkování nebylo nutné. Podle spisu oba muži jednali po vzájemné dohodě s úmyslem společně vylákat a získat pro svou vlastní potřebu finanční prostředky. Škoda údajně vznikla občanskému sdružení Policejní sportovní klub VELO Hradec Králové, které tým PSK Whirpool provozovalo.
 

Matouš měl za zprostředkování peněz od společnosti multigate a.s. s klubem dohodnutou provizi ve výši 35 až 70 procent ze získaných peněz. Například při získání částky nad 1,5 milionu korun provize činila 70 procent.
 


"Avšak skutečnost, že si pan Matouš o provizi řekl, a to, že mu to ti zástupci klubu uhradili, neodporuje trestnímu zákoníku," řekl Vacek. Podle soudu byla role bývalého cyklisty Andrleho v celém případu minimální. "Nepodařilo se prokázat, že by se na nějakém podvodném jednání podílel," řekl Vacek.
 

Soudce ale osvobozující verdikt vynesl se "skřípěním" zubů. "Vše není tak čisté, jak se může zdát. Každý ať si udělá objektivní obrázek sám. Podle mě je to jedna velká hrůza, bohužel se musíme držet důkazu," prohlásil vzápětí soudce. Vackovi se nelíbila provize, kterou považuje za neetickou.
 


Státní zástupce Radek Soukup řekl, že rozhodnutí není v souladu s jejich návrhem. "Vyčkáme písemného odůvodnění rozhodnutí soudu a poté zvážíme podání odvolání," řekl Soukup. Andrle se dnešního vynesení rozsudku nezúčastnil, Matouš odmítl verdikt komentovat. Obhájce jednoho z obžalovaných Martin Bouček novinářům řekl, že obžaloba byla zcela vykonstruovaná. "Prokázalo se, že jednání obžalovaných nebylo trestné," řekl Bouček.
 

Andrle při zahájení hlavního líčení u soudu odmítl v případu vypovídat. Matouš soudu řekl, že bývalému cyklistovi žádné peníze z provize nedal, ani mu neříkal o svých jednáních. Andrle ukončil cyklistickou kariéru v roce 2008, předtím se zúčastnil Tour de France, Gira d'Italia i Vuelty. Startoval i na olympijských hrách v Sydney.

s přispěním Filipa Pultara tn.cz / ČTK / hmr