Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.9. 2012 20:53
otrava metylalkoholem

Tři mrtví a jedenáct otrávených! V Příbrami oslepl muž po vodce

Zdroj: TV Nova

Tři mrtví a třináct otrávených ve vážném stavu! Případů otravy metylalkoholem přibývá. Starší muž se otrávil na Příbramsku poté, co si koupil vodku a vypil několik decilitrů. Dva pacienty přijala s podezřením na otravu metylalkoholem ostravská nemocnice, další dva nemocnice v Přerově.

Ve vážném stavu na ARO příbramské nemocnice je od nedělního večera pětašedesátiletý muž, který se otrávil metylalkoholem. Koupil si vodku v jedné z příbramských prodejen a vypil asi sedm panáků, řekla v pondělí Mediafaxu policejní mluvčí Monika Schindlová.


Policistům případ oznámila příbramská nemocnice. "Na ošetření přišel sám, nejdříve prý viděl černobíle, následně oslepl úplně. Nyní leží ve vážném stavu na jednotce ARO a je udržován v umělém spánku," dodala mluvčí.
 

"V ranních hodinách policisté zkontrolovali kamennou provozovnu, ze které má pančovaný alkohol pocházet. Na místě byl i zajištěn. Jde o šestilitrové plastové barely, na etiketě je uvedeno Originál vodka – jemná nebo Tuzemák, výrobce likérka Drak," pokračovala Schindlová. V přerovské nemocnici leží další dva pacienti, u kterých je vážné podezření na otravu metylalkoholem.

 

Policisté podle mluvčí prověřují i další prodejce alkoholu v Příbrami. "Věc prošetřujeme jako trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.
 


Upozorňujeme občany, aby v žádném případě nekupovali a nekonzumovali alkohol ve výše uvedených obalech a vyhnuli se nákupu neokolkovaného nebo rozlévaného alkoholu z neznámých zdrojů, vždy jen s kontrolními páskami přes uzávěr a nejlépe v prověřených obchodech," ukončila mluvčí.
 

Další případ v Ostravě


Další dva pacienty přijala s podezřením na otravu metylalkoholem ostravská nemocnice. Stav jednoho je velmi vážný, potvrdil v pondělí Mediafaxu mluvčí Městské nemocnice Ostrava Jiří Maléř.
 

"První pacient, hospitalizovaný v neděli večer, leží na metabolické JIP a jeho stav není tak vážný. Druhý muž, přijatý dnes před polednem, je v bezvědomí na ARO, na dialýze," shrnul mluvčí. 

Počet intoxikovaných ve vážném stavu se tak rozrostl na deset, tři lidé už otravě podlehli.
 

Muž (29) bojuje v nemocnici o život, nikdy se úplně neuzdraví


Dosud se neví, kde se vzal alkohol, ze kterého se minulý týden otrávil devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou na Hodonínsku, který od pátku bojuje o život v nemocnici v Kyjově. Lékaři označili jeho stav za kritický a prakticky vyloučili, že by se mohl úplně uzdravit.


Některé životně důležité orgány muže metylalkohol paralyzoval. Podle hodonínského policejního mluvčího Petra Zámečníka kriminalisté prověřují několik možných variant, kde se závadné pití vzalo. "Už během víkendu jsme provedli několik dílčích vyšetřování a výslechů možných svědků," řekl Zámečník. Výslechy však posun v objasnění původu alkoholu nepřinesly.
 

Na Hodonínsku bylo zkontrolováno několik vytipovaných restaurací, hospod, barů a náleven, zda v nich nejsou k dispozici nekolkované nebo závadné alkoholické nápoje. "Žádná z těchto verzí nepřinesla požadovaný výsledek a policistům se doposud nepodařilo zjistit, odkud zmiňovaný alkoholický nápoj pocházel a kde jej otrávený muž vypil," konstatoval Zámečník.


Starosta Kyjova na Hodonínsku František Lukl (27 nezávislých) svolal na pondělí krizový štáb starostů obcí Kyjovska. Společně s celníky a hygieniky na něm probrali další postup úřadů.


Účastníci schůzky se prý shodli, že spustí přísnou kontrolu pohostinských provozoven. Případ muže z Veselí nad Moravou podle nich nemá souvislost s Ostravskem, kde se minulý týden otrávili první lidé. Nejspíš jde o nový zdroj pančovaného alkoholu, který se policie snaží vypátrat.

fim tn.cz / Mediafax