Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 8. 2010

Ďuričko neuspěl s ústavní stížností, trest za vraždu platí

Bohumír Ďuričko
Zdroj: Mediafax
Bohumír Ďuričko si s konečnou platností odpyká trest 12,5 roku vězení

Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko neuspěl u Ústavního soudu (ÚS) se stížností v kauze vraždy Václava Kočky mladšího. Ďuričko si tak s konečnou platností odpyká trest 12,5 roku vězení.

ÚS odmítl stížnost pro zjevnou neopodstatněnost. V usnesení uvedl, že Ďuričkův čin nebyl nutnou obranou, ale spíše odvetou a mstou. Střelce ovládla zlost. ÚS rozhodl v srpnu bez veřejného jednání, dnes usnesení zpřístupnil v elektronické databázi.
 

PODÍVEJTE SE NA ZÁVĚREČNU ŘEČ BOHUMÍRA ĎURIČKA U SOUDU:


 

Ďuričko ve stížnosti například tvrdil, že se jen bránil útoku Kočky mladšího, což prý soudy nezohlednily jako polehčující okolnost. Ústavní soud s tím nesouhlasil. "Stěžovatel (Ďuričko) nejednal v nutné obraně, ale vědomě a úmyslně opakovaně použil střelnou zbraň proti poškozenému za situace, kdy již po prvním výstřelu poškozený ztratil schopnost jakéhokoli jednání," uvedl v usnesení soudce zpravodaj František Duchoň s odvoláním na zjištění obecných soudů.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Vrah Ďuričko opět neuspěl. Nevyšlo mu další odvolání
 

Opakovaná střelba prý byla zjevně nepřiměřenou reakcí. Potyčku podle soudů odstartovala jediná Kočkova rána pěstí, navíc prý nebyla ani příliš silná. Následná střelba byla mstou, nikoliv nutnou obranou. "O převládnutí afektu zlosti nad stěžovatelem (Ďuričkem) tvrzeným afektem strachu svědčí i závěry znaleckého posudku," stojí v usnesení Ústavního soudu.
 

Tragická událost se stala předloni 9. října kolem 23:10 v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se dostali do roztržky, při které Kočka mladší podle pravomocného verdiktu hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje.

PODÍVEJTE SE NA ROZHOVOR S PŘÍTELKYNÍ BOHUMÍRA ĎURIČKA JANOU JIRSOVOU:


 

Ďuričko pak podle soudů vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a v úmyslu jej připravit o život na něho třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný. V další střelbě Ďuričkovi zabránil vzpříčený náboj ve zbrani.
 

Soudy Ďurička poslaly do nejpřísnějšího typu vězení - do věznice se zvýšenou ostrahou. Nejbližším příbuzným zastřeleného muže má podle pravomocného rozsudku zaplatit odškodné.
 

Rozhodnutí Ústavního soudu lze v databázi Nalus vyhledat pod spisovou značkou I.ÚS 1440/10. Nelze se proti němu odvolat, Ďuričko tak ztratil poslední možnost obrany.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK