Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.5. 2009 19:49

Hokejista Lubina dostal za smrt Lokvencova otce podmínku

Soud uložil čtyřletou podmínku Ladislavu Lubinovi za nehodu, při které zemřel Vratislav Lokvenc starší.

Bývalý hokejový reprezentant a trenér Ladislav Lubina k Okresnímu soudu v Hradci Králové dorazil těsně před ranním jednáním o půl deváté. Na sobě měl tmavý oblek, bílou košili a vínovou kravatu.

Soud mu v pondělí uložil za ublížení na zdraví dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Lubina navíc nesmí čtyři roky sednout za volant. Lubinovi hrozilo až pětileté vězení.

Po podmínce soud sáhl, protože se Lubina předtím, než utekl od smrtelné nehody, snažil zraněným pomoci.

Jednání bylo veřejné. Do jednací síně ale justiční stráž odmítla pustit novináře. Soud zaevidoval několik svědků a poškozených. Na místě byla i dcera Vratislava Lokvence staršího, který zahynul při dopravní nehodě, již měl Lubina způsobit.

Lubina stál před soudem, protože loni v červenci  zavinil na silnici mezi Jaroměří a Hradcem Králové dopravní nehodu čtyř aut.

Obětí bouračky se stal Vratislav Lokvenc starší, otec slavného fotbalisty. Lubinovi za ublížení na zdraví z nedbalosti hrozí od podmínečného trestu po pětileté vězení. Státní zástupce v závěrečné řeči uvedl, že pro něj žádá podmínku.

Podívejte se na jeho reakci několik hodin po tragické nehodě.

U soudu v pondělí Lubina uvedl, že do protisměru vyjel poté, co narazil do nějakého předmětu a podíval se do zpětného zrcátka. Sám si prý nehodu pamatuje jen matně. Aby si na ni vzpomněl, vrátil se na místo tragédie a projel ho nejméně patnáckrát.

Hájil se také tím, že po nehodě byl ve špatném psychickém stavu, pomýšlel na sebevraždu a vyhledal péči psychologa.
 
"V tu chvíli jsem chtěl skončit se svým životem, protože když jsem viděl, že jsem zmařil lidský život, se pro mě vše zbořilo," řekl před soudem.

U soudu zároveň Lubina popřel svědectví účastníků nehody, kteří uvedli, že Lubina jim po nehodě řekl, že za volantem usnul. Podle vlastních slov byl někdejší reprezentant odpočatý a vyspaný.

Soudní znalec Jaroslav Slavík uvedl, že Lubinovo Volvo bylo před nehodou v pořádku. Při střetu jel Lubina rychlostí 80 kilometrů v hodině středem vozovky.

Podle Slavíka byl Lubina jediným, který mohl havárii zabránit. "Nikdo jiný z účastníků nehody neměl tu šanci," řekl Slavík. Podle něj přejel Lubina se svým volvem do protisměru pozvolna, což mohl být následek mikrospánku.

Co se tehdy stalo?

Vůz, který řídil Lubina, vjel do protisměru, kde se bočně srazil s nákladním vozem a narazil do dalšího osobního vozu. Nákladní vůz vjel do protisměru, kde narazil do dodávky, jejíž řidič i přes pomoc záchranářů podlehl následkům zranění. Více TADY. Ostatní účastníci tragické srážky vyvázli nezraněni, při havárii vznikla škoda přibližně 900 tisíc korun.

Lubina z místa nehody utekl, později se přihlásil policii ve Dvoře Králové nad Labem. Při výslechu přiznal, že se plně nevěnoval řízení svého vozu. Uvedl navíc, že večer před nehodou vypil dvě desetistupňová piva.

Policie si nechala udělat znalecký posudek, podle kterého hladina alkoholu u Lubiny v době začátku jízdy byla nulová.

Soud zřejmě přihlédne i k tomu, že Lubina boural už několikrát. V roce 2000 narazil v Pardubicích do semaforu a pouliční lampy. Na záchytce mu pak v krvi naměřili 2,38 promile alkoholu. O pět let později havaroval na kluzké silnici u Chrudimi. Obě nehody se obešly bez zranění.

Lubina zpanikařil a od nehody utekl. Po šesti hodinách se sám policii přihlásil. "Říkal mi do telefonu, zabil jsem člověka, prosím tě, já ho zabil. Držel jsem mu ruku na protržené plíci, já ho zabil,“ vypráví o telefonu těsně po nehodě jeho kamarád Zdeněk Paul.
 

hav s přispěním Filipa Pultara TN.cz