Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.1. 2010 14:40

Kvůli domácímu násilí bylo loni vykázáno z domovů 778 lidí

Organizace Bílý kruh bezpečí v loňském roce zaznamenala celkem 778 vykázaných z domova za domácí násilí.

Z domova bylo v roce 2009 kvůli domácímu násilí vykázáno celkem 778 lidí. Z toho v 764 případech policisté vykázali muže.


"Nejčastěji jsou vykázáním přerušeny násilné incidenty v rámci věkové kategorie 31 až 40 let," popsala Petra Vitoušová z organizace Bílý kruh bezpečí. Vykázání těchto lidí z domova podle BKB zajistilo bezpečí 762 bezprostředně ohroženým ženám, 39 mužům a 911 dětem.


Nejvíce vykázaných v Ústeckém kraji


Počty případů vykázání se v jednotlivých krajích výrazně liší. Tabulku vede se 134 případy Ústecký kraj; přes stovku se počet vykázání přehoupl také v Moravskoslezském kraji.


Na opačném konci žebříčku se umístily kraje Královéhradecký s 16 případy vykázání a Plzeňský s 14 případy. Domácí násilí přitom z žádného regionu nevymizelo.


"Rozdíly jsou způsobeny znalostmi, dovednostmi a přístupem kompetentních osob k řešení případů domácího násilí," míní Vitoušová. "Mohu se domnívat, že policie prochází nesnadným procesem personální obměny. Nově nastupující policisté si teprve osvojují potřebné kompetence a ne vždy jsou ochotni nést odpovědnost za takové rozhodnutí," vysvětlila.


Systém stát zdokonaluje, případů proto přibývá


Policie může lidi, kteří ubližují svým nejbližším, vykázat od ledna 2007; v prvním roce po zavedení vykázání policisté tuto možnost využili v rekordních 862 případech. V roce 2008 BKB zaznamenal téměř o sto případů vykázání méně.


Počty případů vykázání z domovů kvůli domácímu násilí
 

Rok Počet vykázaných
2007 862
2008 679
2009 778


Lidé se podle Vitoušové za uplynulé tři roky naučili ve spolupráci s úřady a policií domácímu násilí účinněji bránit. "Domácí násilí se stalo věcí veřejnou, stát netoleruje násilí za zavřenými dveřmi," prohlásila Vitoušová.


Systém ochrany lidí ohrožených násilím se navíc stále zdokonaluje; policie a soudy již oběti často brání tím, že je násilníci nesmějí kontaktovat ani mimo bydliště. Policistům navíc od počátku loňského roku ulehčil administrativu při vykazování násilníků z domova nový zákon o policii.


Přes značné pokroky přesto podle Vitoušové Česko v boji proti domácímu násilí výrazně zaostává za některými sousedními zeměmi, například Rakouskem a Německem.


Podívejte se na reportáž z 25. listopadu, kdy v Třebíči přímo na ulici zkopal muž svou přítelkyni. Až na jednu výjimku jí nikdo nepomohl. Více TADY.

ČTK TN.cz