Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 3. 2014
smrtící jed

Metanol má další oběť! Otravu nepřežil muž ze Žďárska

Etikety nebezpečného alkoholu
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto

Osmapadesátiletý muž ze Žďárska v pátek večer zemřel na následky otravy metanolem, potvrdil mluvčí nemocnice v Novém Městě na Moravě Roman Kratochvíl. . Od září 2012 metanol v Česku zabil už na pět desítek lidí, řada dalších lidí skončila v nemocnici.

Podle informací ČTK pocházel otrávený muž z obce Moravec na Žďársku. "Pracoval v Dolní Rožínce v uranovém dolu, je proto v předčasném důchodu," řekl ČTK už dříve starosta Moravce Oldřich Uhlíř.

 

Při vyšetřování případu policie zadržela sedmatřicetiletého muže ze Žďárska. Našla u něj více podezřelého alkoholu. Muž je obviněn pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Hrozí mu až osm let vězení. Podle policistů otrávený muž závadný alkohol pil u svého známého, jehož syn alkohol koupil v únoru od obviněného muže.

 

Zadržený muž podniká v zemědělství. Letos v únoru prodal nejméně ve dvou případech jedno balení s 15 lahvemi vodky s označením Likérky Drak jinému muži do provozovny v obci na Žďársku. "Právě tento alkohol poškozený konzumoval se svým známým, naposledy ještě v sobotu 22. února," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.


 

Při domovních prohlídkách v bytových a nebytových prostorách na dvou místech na Žďársku v místě trvalého a skutečného bydliště zadrženého muže kriminalisté zajistili velké množství podezřelého alkoholu uloženého v barelech a ve skleněných lahvích.

 

"Podařilo se nám zajistit 42 plastových kanystrů o objemu šesti litrů s obsahem vodky jemné a 660 skleněných lahví o obsahu 0,42 litru vodky jemné od výrobce Likérka Drak. O tomto alkoholu bylo přitom z veřejně přístupných zdrojů všeobecně známo, že se v jeho produkci objevovaly zdravotně závadné lihoviny," uvedl kriminalista Radek Uhlíř. Zajištěný alkohol bude podroben testům na zjištění obsahu závadného metanolu.

 

"V průběhu dalšího vyšetřování se budeme snažit zjistit, jakým dalším osobám muž alkohol dodal, a tento podezřelý alkohol zajistit," doplnil Uhlíř.

 

Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. První oběti na životech byly hlášeny na severu Moravy, 3. září zemřel v Havířově dvaašedesátiletý muž a otravě podlehla i jeho o tři roky mladší partnerka. Po otravách prokazatelně zemřelo 47 lidí, z toho devět loni.

 

Poškozených je asi 140 (včetně zemřelých), mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou těžce zdravotně postižení, někteří oslepli. Pančovaný alkohol z ČR zabíjel i v Polsku, kde zemřeli tři lidé.

 

Nejvíce mrtvých měl nelegálně vyráběný alkohol s metanolem na svědomí v Moravskoslezském kraji, dosud 23. V Olomouckém kraji, kde je počet zemřelých druhý nejvyšší, usmrtil osm lidí. Případy otrav metylalkoholem se potvrdily ve většině krajů, metanol zabíjel ve všech čtyřech moravských krajích, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji, v Praze a nyní také na Vysočině. Metanolová kauza je tak co do počtu obětí druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více lidských životů - 50 - si vyžádaly jen ničivé povodně z roku 1997. V pondělí začne soud ve Zlíně projednávat hlavní, takzvanou zlínskou větev metanolové kauzy. Státní zástupce obžaloval 31 lidí,

 

Metanol je alkohol, který lidský metabolismus mění na formaldehyd a kyselinu mravenčí, které jsou pro člověka silně toxické. Ve větších dávkách způsobuje oslepnutí a smrt. Policie stíhá v souvislosti s touto kauzou přes tři desítky lidí. Policisté nadále varují před nákupem alkoholu nejasného původu. V oběhu by mělo být stále kolem dvou tisíc lahví se smrtelně jedovatým metanolem.

tn.cz / ČTK / hru