Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 3. 2013
Vytunelované CS Fondy

Miliardáři Tykačovi zablokovali miliardy korun a tunu zlata!

Pavel Tykač
Zdroj: isifa.com
Miliardář Pavel Tykač

Český miliardář Pavel Tykač se musí prozatím obejít bez majetku za 19 miliard korun. Ten mu totiž údajně zablokovali švýcarští žalobci kvůli obnovenému trestnímu stíhání v kauze vytunelovaných CS Fondů a podivných machinací v Mostecké uhelné. Kromě peněz Tykačovi zabavili i tunu zlata!

Švýcarští žalobci nechali miliardářovi Pavlu Tykačovi zmrazit některá bankovní konta a tunu zlata. Důvodem má být podle časopisu Respekt, který na vše upozornil, obnovené trestní stíhání u nás v kauze vytunelovaných CS Fondů. Respekt píše, že další podezření se týká údajné Tykačovy role při vyvedení majetku Mostecké uhelné společnosti, které švýcarská policie vyšetřuje. Tykač zablokování svých účtů či zlata odmítá, ČTK to tvrdí jeho mluvčí.
 

Švýcarské úřady prý zaznamenaly pohyb zlata mezi bankami loni v lednu a vyhodnotily jej jako podezřelý. Kromě zlata zmrazily následně také několik účtů, celkem údajně 19 miliard korun, píše Respekt s odvoláním na aktéry případu, kteří údajně promluvili za slib zachování anonymity. Čeští ani švýcarští žalobci se k případu nevyjádřili.
 

Mluvčí Tykače Jan Chudomel uvedl, že podnikatel nemá zmrazené žádné konto ani jiná aktiva. "Nedokážu si to vysvětlit jinak, než že se redaktor týdeníku Respekt stal - vědomě či nikoliv - obětí snahy za každou cenu a na poslední chvíli zabránit uzavření kontraktu mezi Czech Coal a ČEZ o dlouhodobých dodávkách uhlí do Elektrárny Počerady," uvedl mluvčí.
 

Podle Respektu se švýcarská prokuratura obrátila na české státní zastupitelství s dotazem, zda Tykače vyšetřuje policie. Vzhledem k tomu, že soudy právě řešily obnovu jeho trestního stíhání v kauze vyvedených peněz z CS Fondů, čeští žalobci prý požádali, aby peníze zůstaly zablokovány, dokud se kauza fondů nevyšetří.
 


Kriminalisté začali opět vyšetřovat Tykače kvůli fondům poté, co loni v srpnu pražský městský soud povolil obnovu trestního řízení a letos v lednu ji potvrdil vrchní soud. Kauzu loni znovu otevřel podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot. Soud jej vyslechl jako svědka při soudu se dvěma muži, kteří se podle obžaloby zapojili do obchodů s akciemi fondů. Bušek tehdy mimo jiné vypověděl, že Tykačovi pomáhal CS Fondy vytunelovat. Oba obviněné soud nakonec osvobodil.
 

Vzhledem k Buškově svědectví pak žádal žalobce obnovu řízení a soud nakonec označil zastavení Tykačova stíhání v roce 2007 ve světle nových informací za předčasné. Soudy také v minulosti uložily za vytunelování fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let a podle soudu je ve hře varianta, že byli pouze loutkami v rukou někoho jiného. Bušek v kauze vypovídal, protože mu již nehrozí kvůli promlčení trestní stíhání.
 

Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, kdy byl ze tří fondů spravovaných společností C.S. Fond převeden majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun na účet makléřské společnosti Umana. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze byly odčerpány z Plzeňské banky, která byla depozitářem fondu. Peníze se už zpátky získat nepodařilo, přičemž většina skončila na účtech v zámoří. CS Fondy do února 1997 ovládala Tykačova finanční skupina Motoinvest.
 


Tykačovo jméno zaznívá také v souvislosti s vyšetřováním v kauze Mostecké uhelné společnosti, nyní Czech Coal. Kromě české policie privatizaci již roky prověřují i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Švýcaři předloni obžalovali sedm bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti a Appian Group. Tykač se podle úřadů mohl podílet na vyvedení peněz z Mostecké uhelné společnosti. Od stíhaných manažerů společnost postupně téměř celou koupil.
 

Detektivové manažery podezírají, že zneužili informace při obchodování a z Mostecké uhelné údajně vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií Mostecké uhelné společnosti. Někdejší šéfové od počátku trestní stíhání odmítají.
 

Loni v říjnu přibylo ještě obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Česká policie zapečetila bývalým manažerům majetek v hodnotě 800 milionů korun. Švýcaři už předtím zmrazili zhruba 14 miliard korun.
 


Jeden z manažerů, miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka Luboš Měkota letos počátkem března náhle zemřel ve věku 55 let.
 

České státní zastupitelství podle Respektu na Tykačův majetek při případném zmrazování nedosáhne, protože podnikatel nemá v Česku osobní účty, a co se týče uhelných dolů, není jejich jediným vlastníkem - několik procent drží menšinoví akcionáři, a justice tak na ně nesmí sáhnout.

tn.cz / ČTK / hmr
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama