Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.4. 2014 18:24
rizikový ústav

Mladík chtěl utéct z ústavu v Boleticích. Když ho chytili, zkusil se zabít

Zdroj: TV Nova

Policie vyšetřuje pokus o útěk a následný pokus o sebevraždu jednoho z chovanců výchovného ústavu v Boleticích na Děčínsku. Zároveň ve stejném ústavu řeší brutální útok dalšího chlapce na vychovatele.

Policie vyšetřuje pokus o útěk jednoho z chovanců výchovného ústavu v Boleticích na Děčínsku. Mladistvý skončil ve vazbě, řekla dnes krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
 

Policie ale odmítla informace, že by chovanec napadl vychovatele tyčí. Napadení vyvrátilo i ministerstvo školství, pod něž ústav spadá. Podle ministra Marcela Chládka (ČSSD) ale přesto nelze otálet se zavedením vyšší právní ochrany učitelů.
 

Podle dnešního tisku kriminalisté vyšetřují v Boleticích dva různé případy. Pokus o sebevraždu jednoho chovance a útok jiného chovance na vychovatele. "Krajští kriminalisté vyšetřují případ přípravy útěku mladistvého chovance z děčínské pobočky výchovného ústavu v Boleticích. Věc je kvalifikována jako příprava trestného činu loupeže. K napadení vychovatele nedošlo, neboť plánovaný čin byl včas za přispění dalších chovanců odhalen," tvrdí policie.
 

 

Hyšplerová řekla, že soud poslal mladíka ve středu do vazby. "V době zadržení se tento pachatel v cele pokusil sebepoškodit, následně byl ošetřen v nemocnici," uvedla.
 

"Jsem samozřejmě rád, že k napadení nedošlo. Nicméně není na co čekat. Pevně věřím, že mí kolegové - politici jsou si vážnosti situace vědomi a podpoří mé návrhy směrem k vyšší právní ochraně učitelů a dalších pedagogických pracovníků. Je ale samozřejmě nutné posílit i prevenci," komentoval situaci ministr školství.
 

S nápadem na právní ochranu učitelů přišel poté, co před dvěma týdny dva mladíci z výchovného ústavu v Králíkách na Orlickoústecku brutálně napadli vychovatele a vychovatelku.
 

Boletický ústav je určen pro pachatele nejbrutálnějších činů, které nelze kvůli věku trestně stíhat. Ministr školství se příští týden sejde se zástupci všech výchovných ústavů v České republice a představí jim návrhy legislativních změn, které povedou k vyšší právní ochraně pedagogických pracovníků. Při jejich vytváření se ministerstvo inspirovalo v zahraničí. Řada politiků napříč stranami se ale k podobným úvahám staví skepticky.

tn.cz / ČTK / gar