Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 4. 2013
Přišli o úspory

Na Mostecku řádí gang žen. Už okradly seniory o desetitísce korun!

policie
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Na Mostecku řádí gang několika žen, které okrádají seniory. Pod záminkou, že jim jdou překontrolovat platby za energie se jim vkradou do bytu a nebohé důchodce oberou o peníze!

Mostecká policie pátrá po skupině žen, která ve městě okrádá seniory. Tvrdí jim, že kontrolují platby za energie, plynoměry a vybírají údajné nedoplatky či přinášejí příspěvky pro důchodce. Od začátku dubna podobnou krádež nahlásilo už nejméně šest poškozených, ženy z nich vylákaly nebo jim v bytě ukradly tisíce korun. Zároveň si často fotografovaly jejich doklady a interiér bytu. "Jedna poškozená přišla dokonce o 180 tisíc korun," informovala o tom krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.
 

Jedna z žen podle policie osloví seniora s tím, že musí zkontrolovat smlouvy a úhrady za odběr energie. V případu z pondělí seniorka neznámou pozvala do bytu a ukázala jí potřebné podklady včetně dokladu totožnosti. "Údajná kontrolorka během toho někam volala a poškozené sdělila, že má dluh ve výši 15 tisíc korun, který se v případě nezaplacení ještě ten den navýší na částku 21 tisíc korun," popsala mluvčí.
Za hodinu se žena vrátila s dalšími dvěma, seniorka s nimi odjela do banky, kde 15 tisíc korun vyzvedla a předala údajné kontrolorce.
 

Žena se také vydávala za pracovnici sociálních služeb a tvrdila, že seniorce nese tisícikorunový příspěvek. "Mostečanku následovala do bytu a chtěla, aby jí vrátila tisícovku výměnou za dvoutisícovou bankovku. Poškozená šla vedle do místnosti pro peníze. Když chtěla tisícikorunu dát neznámé ženě, ta se náhle sebrala a řekla, že půjde rozměnit někam jinam. Když seniorka chtěla uložit bankovku na své místo, tak zjistila, že jí zmizely úspory v částce 180 tisíc korun," uvedla Bartošová.
 


Na začátku dubna žena použila v jiném případě jako záminku kontrolu plynoměru. Seniorce tvrdila, že má zaplatit 800 korun, jinak jí bude plynoměr odpojený. Po odchodu "kontrolorky" zjistila, že jí chybí v kabelce peněženka. Další muž nechal ženu ve svém bytě samotnou a přišel o tisíce korun. "Seniorovi řekla, že má dole ve schránce dopis od elektráren. Muž se šel podívat do schránky. Tam samozřejmě nic nebylo. Po jeho příchodu se s ním neznámá rozloučila a odešla. Následně senior zjistil, že mu pachatelka z bytu odcizila 8000 korun," popsala mluvčí další případ.
 

Dalšího muže k platbě 600 korun donutila kvůli údajnému nedoplatku za důchodové pojištění, hrozila mu i exekucí. Přístup do dalších částí bytu jí senior nedovolil a podezřelé jednání ohlásil na policii.
 


Jedné z pachatelek je podle poškozených asi 40 let, má tmavší pleť, silnější postavu a špinavě blond vlasy v délce po ramena. Tmavší pleť měly i dvě další ženy, jedna z nich byla ve věku asi 25 let, měla dlouhé černé vlasy a hubenou postavu. Další z pachatelek je štíhlá, vysoká asi 175 centimetrů a měla světlé vlasy pokaždé jiné barvy, tmavé nebo do červena.
 

"Podle informací, které policisté zjistili, pracovníci oblasti sociálních služeb a ani pracovníci energetických společností v podobných případech seniory osobně nekontaktují v místě bydliště. Řešení daných situací vždy předchází písemná korespondence," dodala mluvčí. Policie prosí svědky nebo případné další poškozené, aby se na ni obrátili.

tn.cz / ČTK / hmr