Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 7. 2014
Ostrouhal

Otec Davida Ratha chtěl miliony zabavené policií, soud byl proti

Ratmír Rath
Zdroj: Mediafax

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes zamítl požadavek Ratmíra Ratha, otce exhejtmana a bývalého poslance ČSSD Davida Ratha obžalovaného z korupce, na vrácení více než osmi milionů korun zabavených při domovní prohlídce v květnu 2012.

Policie tehdy v případu zatýkala. Rath starší chtěl zpět peníze, které podle něj nepatří jeho synovi. O rozhodnutí informoval server Aktuálně.cz a potvrdila ho soudkyně Marie Filippiová. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Reklama


Rathův otec se podle soudkyně domáhal českých bankovek v hodnotě přes 7,3 milionu korun a 39 tisíc eur (zhruba milion korun). Filippiová požadavek zamítla proto, že podle ní byly peníze zabavené v rámci trestního řízení, a proto by měl dále v této záležitosti rozhodovat trestní soud. Více nechtěla rozhodnutí komentovat s tím, že se Rath starší může odvolat k Městskému soudu v Praze, což podle ní zřejmě udělá.


Policie peníze zabavila při domovních prohlídkách v Rathově domě v Hostivici. Rath starší tvrdí, že peníze nejsou jeho syna Davida, jehož případ od loňského srpna projednává Krajský soud v Praze. Ratmír Rath si podle svých slov vydělal peníze dříve za práci lékaře v zahraničí a také z pronájmu restaurace, kterou rodina získala v restituci.


Exposlance Ratha zadržela policie v polovině května 2012. Více než rok strávil ve vazbě, stejně jako další hlavní obžalovaní v kauze - bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, nyní Kottová a její tehdejší přítel, kterého si nedávno vzala za muže, Petr Kott. Ten působil jako náměstek nemocnic Středočeského kraje a dříve byl také poslancem a šéfem krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.


Obžaloba dvojici lékařů označuje jako organizátory korupce při stavebních zakázkách a tendrech na modernizaci nemocnic. Rath údajně o všem věděl coby hejtman kraje. Spolu s trojicí čelí obžalobě dalších osm lidí.


Rath a další obvinění odmítají, někteří se k obžalobě nevyjádřili. Jako jediná se přiznala ke korupci podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová, pro kterou za to navrhuje státní zástupce pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest.


Advokáti ostatních se její výpověď snaží znevěrohodnit. Hlavní líčení je zatím nařízené do září, kdy zřejmě ještě neskončí kvůli dalším návrhům na dokazování a výslechy svědků.

tn.cz / ČTK
Reklama